Divat

Jelentkezz az ingyenes Aerobix oktatóképzésünkre. A részletekért vedd fel velünk a kapcsolatot az ITT található jelentkezési lap kitöltésével.

Breaking News

Természetes gyógyszer a konyhában: a méz

A téli időszakban a méz az egyik legjobb gyógyszer a meghűléses, megfázásos betegségek tüneteinek enyhítésére. Bár magas cukortartalma miatt sokan félnek a fogyasztásától, egyéb gyógyító hatásainak köszönhetően nem érdemes lemondani róla.


A méz az egyik legjobb természetes édesítőszer. 80 százalékban szőlőcukorból és gyümölcscukorból épül fel. Bár sokan félnek fogyasztásától magas cukortartalma miatt, jó hír, hogy a mézben lévő cukrot az izmok gyorsan elégetik, a felesleg pedig a májban raktározódik el, nem pedig zsírrá alakul. Elmondható a mézről az is, hogy rendszeres fogyasztásával csökken az édes íz utáni vágyunk, és kevesebb édességet kívánunk, hiszen a méz annyira kielégíti ezen szükségleteinket, hogy más édességforrásra szinte nem is vágyunk. Persze ezzel is óvatosnak kell lenni, és ügyelni a mértékre.

Jóságok a mézben
Azonkívül, hogy a méz fogyasztásával nem finomított, hanem természetes formában előforduló cukrokat juttatunk szervezetünkbe, egyéb jótékony összetevők és szinte az összes szervezetünk számára fontos ásványi anyag is megtalálhatók benne. B1-, B2-, B3- és C-vitamin, valamint folsav-tartalma magas.

Természetes gyógyszer a konyhában: a méz

A méz kiválóan alkalmazható megfázás, valamint influenza és torokfájás esetén is. Elősegíti a belekben a jótékony baktériumok szaporodását, ezáltal erősíti a bélflórát és az immunrendszert. Közvetlenül a bélből szívódik fel, így kíméli a hasnyálmirigyet, bár ettől függetlenül cukorbetegeknek fogyasztása nem javasolt. Elősegíti a vérképződést, tisztítja a vért, ezáltal frissíti a szervezetet is. Egyes tanulmányok szerint csökkenti a koleszterinszintet, és bélrák esetén is hatásos lehet.

Külsőleg használhatjuk sebek fertőtlenítésére, gyógyítására. Baktériumölő hatása kiváló, emiatt a szépségiparban is előszeretettel használják, hiszen a zsíros, pattanásos bőr kezelésében is hatékonyan alkalmazható. Emellett puhítja és rugalmassá varázsolja a bőrt.

Változatos fajták
A méznek igen sok fajtája létezik, attól függően, hogy a méhek milyen virágról gyűjtik be. A leggyakrabban a vegyes virágméz fordul elő. De természetesen lehet fajtamézeket is kapni, ezek közül a legnépszerűbb talán az akácméz, de kapható meg repce-, napraforgó-, selyemfű-, hársméz is, a különlegesebb fajták közül pedig a levendula-, édesharmat-, eukaliptusz- vagy a gesztenyeméz.

Felhasználása
Általános használatra elsősorban az akácméz javasolt, ennek az íze kevésbé jellegzetes és erőteljes. Ha viszont szeretnénk, ha az ételünk hordozná a méz jellemző zamatát, akkor használhatjuk az erőteljesebb fajtákat is.

Forró teába soha ne tegyük, csak ha kihűlt már egy kicsit, mert a magas hő hatására a benne lévő értékes anyagok kárba vesznek. Ha lehetséges, magas hőnek se tegyük ki. Mivel folyékony állapotú, elsősorban olyan ételekhez, süteményekhez használjuk, ahol az édesítőszer térfogata nem fontos szempont az étel megfelelő állagának eléréséhez.

Fogyasztása cukorbetegeknek nem ajánlott, illetve a pollenallergiásoknak is érdemes óvatosnak lennie vele.