Breaking News

Mitől vagyok ennyire fáradt?

Ebben az időszakban többen panaszkodnak állandó fáradtságra, kimerültségre. A napközbeni fáradtságnak több oka is lehet.

Természetesen minden évszakban lehetünk fáradtak, és a lehetséges okok is azt mutatják, hogy nem kimondottan az őszhöz köthető az álmosság, levertség állandósulása. A következőkben dr. Vida Zsuzsanna neurológus, alvásspecialista, a JóAlvás Központ orvosa osztja meg velünk tapasztalatait, felsorolva öt jellemző okot a fáradtság hátterében.

1. Túl rövid alvásidő

A napközbeni fáradtságot sokszor egyszerűen a túl rövid éjszakai alvásidő okozza. Az alváshiány miatt nappal levertnek, kimerültnek érezhetjük magunkat.

Az alvásspecialista véleménye: A jól összeállított napirend segíthet abban, hogy este időben ágyba kerüljünk, és kipihenten ébredjünk.

2. Horkolás

A kellemetlen zaj nemcsak a horkoló ember, de az alvótárs nyugodt pihenését is gátolhatja. A probléma azonban nem pusztán zavaró, de az egészséget is veszélyezteti. Horkolás közben a felső légutak szűkülete, elzáródása miatt csökkenhet vagy kimaradhat a légvétel, az alvó személy egy pillanatnyi szünet után hirtelen levegő után kezd kapkodni. Az ilyen légzészavarok ún. mikroébredéseket okoznak, ami miatt az éjszakai alvás nem pihentető, napközben fáradtság, koncentrációs zavar jelentkezhet. Súlyos esetben, ha alvás közben gyakran és hosszan kimarad a légvétel, ún. alvási apnoe betegség jelentkezik, amely a következményes oxigénhiány miatt számtalan betegség, például a koszorúér-betegség, agyi érbetegségek, stroke kialakulását is elősegíti.

Az alvásspecialista véleménye: Alváskivizsgálás során felderíthetjük a horkolás hátterében álló okokat. Az eredménytől függően a probléma műtéti úton, alternatív eszközök segítségével, vagy ún. CPAP-terápia segítségével orvosolható. Bizonyos esetben életmód-változtatásra is szükség lehet, ugyanis a túlsúly és a dohányzás is okozhat horkolást.

3. Rossz táplálkozási szokások

Gyakran megesik, hogy a nappali rohanásban csak bekapkodunk ezt-azt, majd a napközben elmulasztott étkezéseket este pótoljuk. A kései vacsora után azonban teli hassal az alvás sem pihentető.

Az alvásspecialista véleménye: A rendszeres táplálkozás segítségével valóban elkerülhetjük, hogy este farkaséhesen érjünk haza, és egy nehéz vacsorával terheljük meg a szervezetünket. A kiegyensúlyozott étrend azért is fontos, mert a napi ötszöri, kis mennyiségű étel fogyasztásával a vércukorszintet is egyensúlyban tarthatjuk. Gyakori ugyanis, hogy a nappali fáradtságérzetet az éhség miatt jelentkező vércukorszintesés váltja ki.

4. Egyéb betegségek

Az éjszakai ébredéseket és a nappali fáradtságot egyaránt okozhatják lappangó, fel nem ismert betegségek. A kimerültség gyakran az első jel, amely alapján feltételezhetjük, hogy egyéb probléma áll a háttérben.

Az alvásspecialista véleménye: Az alvászavarok valóban komplex kivizsgálást igényelnek. A fáradtságot vérszegénység is okozhatja, de a depresszió is produkálhat hasonló tüneteket. A pajzsmirigy-alulműködés szintén nagyfokú teljesítménycsökkenéshez vezethet, de gyakran a szívbetegségekre is a terhelhetőség csökkenése hívja fel a figyelmet. Az éjszakai gyakori ébredéseket pedig urológiai panaszok is okozhatják. Az esetek többségében az alapprobléma kezelésével a nappali fáradtság is megszüntethető.

5. Túl sok stressz és koffein

A fokozott stressz önmagában is alvásproblémákat okozhat. Hatására nehezebben alszunk el, s gyakori, hogy többszöri ébredéssel szakítjuk meg az amúgy is felületes éjszakai alvást. A probléma fokozódik, ha az alváshiány miatt jelentkező nappali fáradtságot növekvő koffeinbevitellel igyekszünk kompenzálni.

Az alvásspecialista véleménye: A túlzott koffeinfogyasztás hatására a pulzusszám és a vérnyomás emelkedik, a stresszes időszakban egyébként is jellemző idegesség, nyugtalanság fokozódhat. A stressz tüneteinek enyhítésére jó megoldást nyújthatnak a szakorvos által javasolt kiegészítő készítmények, gyógyszerek, de előfordulhat, hogy a pszichológiai vagy pszichiátriai kezelés is szükségessé válik.

A rendszeres mozgás is segíthet

Amennyiben a fáradtságot nem valamilyen szervi panasz okozza, és egészségi állapotunk engedi, a rendszeres mozgás segíthet az alvásproblémák kezelésében. A testedzés hatására a keringés megélénkül, a szervezet felfrissül. Kutatások igazolják, hogy már heti három alkalommal végzett 20 perces, közepesen megterhelő mozgás is segít a fáradtság leküzdésében. A fizikai aktivitás által nemcsak nappal lehetünk éberebbek, de az éjszakai alvás is pihentetőbb lehet

Forrás: Ötvenentúl.hu

Nincsenek megjegyzések