Divat

Jelentkezz az ingyenes Aerobix oktatóképzésünkre. A részletekért vedd fel velünk a kapcsolatot az ITT található jelentkezési lap kitöltésével.

Breaking News

Spiró György meghökkentő szavai Gorkijról

Spiró György nagyhét van a magyar sajtóban, három hetilap is interjút közöl az íróval új, Gorgijról szóló regénye kapcsán. Spiró átrajzolja a Gorkij-képet - írja a Valasz.


Spiró György könyvheti regényének főhőse egy cselédlányból lett orvosnő, aki véletlen tanúja lesz a Makszim Gorkij életének és halálának. A történet azért érdekes, mert Spiró ellentmondásos alaknak írja le Gorkijt, egyetért például Zinada Gippiusz véleményével, hogy Gorkij imádta az irodalmat, kár hogy ő is írt. Spiró nagy író, Gorkij pedig a szovjet irodalom ikonja, egész legendárium épült köré, s az interjúkból kitűnik, milyen ellentmondásos volt a személyisége. A könyvszeretők lubickolhatnak hát Spiró György interjúkban a ma kezdődő 86. Ünnepi Könyvhét alkalmából készült összeállításokban. A legizgalmasabb az egészben az, milyen Gorkij-kép rajzolódik ki az interjúkból.

Néhány kedvcsináló gondolat:

Spiró egyetért Zinada Gippiusz véleményével, hogy Gorkij imádta az irodalmat, kár hogy ő is írt.

Spiró újraolvasva Gorkij életművét csalódást érzett, egyetlen igazi remekműve van a Lószúnyog, vagy más fordításban az Áruló, ami egy hosszabb novella. Nagyon jónak tartja az Artmatovok című regényét és van sok jó esszéje. (Heti Válasz).

Ehhez képest a 168 óra idézi Spiró korábbi véleményét, miszerint Gorkij a XX. század egyik legnagyobb írója, s Spiró a válaszában nem korrigál, csak a kérdés másik felét teszi helyre. ( Gorkijt nem mérgezték meg, bár majd minden férfit eltettek láb alól a környezetében. Gorkij azonban már nagyon beteg volt és meghalt magától is.) A Magyar Narancsnak pedig azt mondja, Gorkij írt néhány remekművet.

Ha Gorkij nem volt olyan egyenletes életművet felmutató író, mint amilyennek évtizedeken keresztül láttatták, és élete utolsó évtizedeit a Leninnel, majd a Sztálinnal folytatott küzdelem jellemezte, vagyis a kommunista vezetők nem voltak nagyon boldogok tőle, mégis hogyan lett világhírű? A nyugati baloldali értelmiség sztárolta, ennek okairól beszél Spiró a Magyar Narancsban.

Spiró nagyon erős regényei világának felfestésében, hangulatrajzban, ráadásul orosz szakot végzett, feltúrta a KGB archívumait. S feszes regényt írt, az orosz kisregény hagyományait megragadva. Szóval, irány a Vörösmarty tér vagy a könyvhét valamelyik vidéki helyszíne, igazi irodalmi csemege ígérkezik.

Forrás: Heti Válasz

Nincsenek megjegyzések