Lassítja a ráksejtek növekedését, immunerősítő, és felfázásra is jó
A tőzegáfonya az északi féltekén honos, ahol a hidegebb éghajlatú vidékek növényeiként általában savanyú kémhatású talajban, lápos területeken, alacsony cserjeként vagy kúszónövényként él.
A bordó színű nagybogyós tőzegáfonyának - Vaccinium macrocarpon - nagyobb levelei vannak, mint a simának - Vaccinium oxycoccus -, és gyümölcsének enyhén almaíze is van. A gyümölcs a leghatékonyabb gyógynövény felfázás ellen.
Mi is az a tőzegáfonya?
A tőzegáfonyák termesztését egy Massachusetts állambeli farmon kezdték el a 19. század elején, és már az 1820-as években elkezdték exportálni Európába is. Észak-Amerikán kívül friss tőzegáfonyát ritkán találni a boltokban, a termesztett tőzegáfonya zömét gyümölcsléként és egyéb italokban, aszalva vagy konzervként hasznosítják.
Így fogyaszd ezt a csodagyümölcsöt!
A tőzegáfonyák közel 95%-ából gyümölcslé és mártás készül, az utóbbi években a tőzegáfonyalével készült vegyes gyümölcslevek kifejezetten kedveltté váltak. A gyümölcs túl savanyú ahhoz, hogy magában fogyaszd, ezért érdemes más bogyós gyümölcsökkel vegyesen enni, így a kellemes ízkombinációk mellett még több antioxidánshoz juthatsz.
A tőzegáfonyát aszalva, de akár fagyasztva is be lehet szerezni, utóbbi esetben fogyasztás előtt öblítsd le hideg vízzel, és szobahőmérsékleten hagyd kiolvadni.
Miért egészséges?
A gyümölcs bizonyítottan kitűnő C-vitamin-forrás, és nagyon magas a rost- és mangántartalma is. Az erős antioxidáns hatását antocianin-, fenol- és flavonidtartalma révén fejti ki. Sajnos otthon termeszteni igen nehéz, de szárított formában hozzájuthatsz a gyógynövényboltokban, vagy kapszulaként a drogériákban is. Betegségek ellen megelőzésként is érdemes tőzegáfonyát fogyasztani.
A tőzegáfonyalé húgyúti fertőzések elleni tulajdonságai jól ismertek, azt azonban kevesen tudják, hogy a Helicobacter pylori fertőzés ellen is védelmet nyújthat. Ez az a baktérium, amely gyomorrákot és gyomorfekélyt okozhat.
A Food and Chemical Toxicology folyóirat egyik 2010-es tanulmánya arról számol be, hogy a tőzegáfonyának egy, a szívet károsító kemoterápiás gyógyszer elleni védőhatása is ismert. A Nutrition and Cancer szaklapban közölt tanulmány pedig a tőzegáfonya kivonat agy-, végbél- és prosztataráksejtek növekedésére kifejtett gátló hatásáról is beszámolt.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése