A hormonális egyensúly megteremtése zöldtea-fogyasztással és testmozgással
A hormonoknak nagy szerepük van a fizikai, érzelmi és mentális egészség megteremtésében és fenntartásában. A modern életmód miatt azonban egyre többen tapasztalnak problémát, azaz lép fel esetükben hormonális egyensúlyhiány, ami bizony sok és akár komoly egészségi problémát is generálhat.
A hormonális egyensúlyhiánynak nagyon sok tünete lehet, ilyen többek között az ízületi fájdalom, az emésztési panaszok, a gyakori vizelés, a túlzott izzadás, a szabálytalan menstruációs ciklus, a fáradtság, az alvási problémák, a hangulatingadozások és a gyakori fejfájás. Sokan szenvednek még szorongástól, és az arc felpuffadása is valamilyen hormonális egyensúlytalanság következménye.
A hormonális egyensúly megteremtésében nagy szerepe lehet a testmozgásnak, mivel hatására hormonok szabadulnak fel a szervezetben, ezzel is megteremtve a hormonok egyensúlyát. Testmozgás hatására dopamin is felszabadul a szervezetben, amely hormon felel a hangulatszabályozásért, ezen kívül befolyással van az alvásra, a tanulási képességekre és még az étvágyra is. Dopamin hatására a stressz és a szorongás szintje is csökken.
A másik hormon, amely testmozgás hatására szabadul fel, nem más, mint a szerotonin. A szerotonin alacsony szintje alvásproblémákat, emésztési zavarokat és stresszt okozhat. A szerotonin a fájdalmat és a gyulladást is enyhíti.
A tesztoszteron is megemelkedik testmozgás hatására, amely többek között a nemi vágyat tudja fokozni. Ha eleget mozgunk, akkor ösztrogén is felszabadul a szervezetben, amely hormonnak a hiánya sok egészségügyi problémát okozhat, ilyen például a csontritkulás és a szívbetegségek.
A tojás rendszeres fogyasztása is nagyon lényeges a hormonális egyensúly megteremtésében. A tojás olyan tápanyagokban bővelkedik, mint A-vitamin, biotin, D-vitamin, jód és szelén, amelyek együttesen aktiválni tudják az inaktív pajzsmirigyhormonokat. A jód pedig a pajzsmirigyhormonok előállításában lehet a segítségünkre, mint ahogyan szelénre is szükségünk van a pajzsmirigyhormonok termelődéséhez.
A zöld tea csökkenteni tudja a szervezetben a stresszhormonok, a kortizol szintjét. Ha túl sok stresszhormon termelődik, akkor stresszesek és szorongók lehetünk. A zöld tea emellett csökkenti a szervezetben az inzulint és az ösztrogénszintet, illetve minimalizálja a daganatok kialakulásának az esélyét is.
Más egyszerű természetes módszerekkel is sokat tehetünk a hormonális egyensúly megteremtéséért. Kulcsfontosságú, hogy elegendő fehérjét vigyünk be a szervezetünkbe, ugyanis a fehérjék olyan aminosavakat biztosítanak, amelyek szükségesek a peptidhormonok előállításához. Ezek a hormonok döntő szerepet játszanak számos fiziológiai folyamat szabályozásában, beleértve a növekedést, az energia-anyagcserét, a stresszt, az étvágyat.
A fizikai aktivitás szintén befolyásolja a hormonális egészséget. Fokozza a hormonreceptorok érzékenységét, segítve a tápanyagok és a hormonjelek szállítását.
A súlygyarapodás a hormonális egyensúlyhiányhoz kapcsolódik. Az elhízás a nők ovulációját is befolyásolja.
A bél számos metabolitot termel, amelyek befolyásolhatják a hormonok egészségét. A cukorbevitel minimalizálása szintén segíthet a hormonok egyensúlyában.
A stressz számos módon és jelentősen károsíthatja a szervezet hormonjait. Nagyon fontos, hogy dolgozzunk a stressz csökkentése és kezelése érdekében.
Az alvás a hormonális egyensúlyhiány egyik legfontosabb tényezője. A hormonok szintje az alvás minősége miatt a nap folyamán emelkedhet és csökkenhet.
Az egészséges zsírok bevitele képes fenntartani a kiegyensúlyozott hormonokat, amelyek szabályozzák az étvágyat, a teltségérzetet és az anyagcserét.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése