4 tünet, amellyel azonnal fordulj orvoshoz
Hazánkban a szív-és érrendszeri betegségek okozzák az elhalálozások több, mint felét. Jó tudni, hogy a megelőzés, vagy időben történő beavatkozás életet menthet.
Jellemző kép, hogy egész nap rohanunk, egyre nagyobb stresszben élünk, zsírban, cukorban és sóban gazdag ételeket fogyasztunk, a lakosság közel 30 százaléka dohányzik. Ezen felül a mozgásszegény életmód és az elhízás is nagymértékben hozzájárul a szív-és érrendszeri betegségek megjelenéséhez. Az életmódbeli tényezők mellett kiemelten fontos az öröklődés szerepe, azok esetében, akiknél megfigyelhető a szív-és érrendszeri betegségek családon belüli halmozódása, fokozott a betegség kialakulásának kockázata.
4 figyelmeztető tünet
A szív-és érrendszeri betegségek az 50 év alatti személyek esetében, férfiak körében jelentkeznek gyakrabban, míg 50 éves kor táján, a menopauza időszakához kapcsolódó hormonális változások miatt a nők esetében is gyorsan nő a gyakoriságuk, így ettől az életkortól a kockázat a két nem tagjai között közel azonos. A szív-és érrendszeri betegségeket egyéntől, súlyosságtól és jellegétől függően már korai stádiumban is jelezhetik bizonyos tünetek, így ha korábban nem is tettük, az alábbiak észlelésekor forduljunk mielőbb szakorvoshoz! Mikor kell ezt megtenni?
Mellkasi fájdalom esetén (még akkor is, ha ez sokszor csupán rövid, enyhe kellemetlen érzésként jelentkezik a mellkasban).
Ha légszomjat, fulladást vagy esetleg nehézlégzés-érzést tapasztalunk.
Amennyiben nyugalmi állapotban szívdobogás-érzés, magas pulzusszám jelentkezik.
Szokatlan gyengeség, kimerültség érzés, fáradékonyság esetén.
Ezen a pár órán múlhat az életed, vagy a nyomorúságod
A szívinfarktus és a stroke vezető haláloknak számítanak az egész világon, így hazánkban is. Sokszor csak pár órán múlik, hogy ne következzenek be visszafordíthatatlan károk a szívben, illetve az agyban. A korai segítségkérés fontosságára hívja fel a figyelmet Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Milyen vizsgálatokra van szükség?
A megelőzés legbiztosabb módja, ha nemcsak a fenti tünetek észlelésekor, de tünetmentes állapotban is, évente elvégeztetünk egy komplex kardiológiai szűrővizsgálatot. A szűrés az alábbi lépéseket foglalja magában:
- laborvizsgálat vérvétellel (nemcsak szív-érrendszeri rizikófaktorokra, hanem minden szervrendszerre kiterjedő általános vizsgálat),
- a panaszok, korábbi betegségek, jelenlegi fizikai állapot felmérése kardiológussal,
- teljes körű fizikális vizsgálat (nem csak kardiológiai jellegű),
- nyugalmi EKG,
- szívultrahang,
- terheléses EKG,
- leletek és a teendők összefoglalása, átbeszélése írásban és szóban,
- szükség esetén gyógyszerfelírás és/vagy életmódbeli javaslatok.
Forrás: Életforma.hu
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése