Vonalak a bőrön: miért ráncosodunk?
Egyáltalán nincs egyszerű feladata a bőrnek. Legnagyobb szervünknek amellett, hogy védi a belső szerveinket a külső hatásokkal szemben, komoly esztétikai elvárásoknak is meg kell felelnie. A ránctalan, foltoktól mentes, tiszta bőrfelszín sokunk álma.
Öregszünk. A visszafordíthatatlan folyamat egyik leglátványosabb jele éppen a bőrön látszik: megjelennek a ráncok, a bőr vékonyodni kezd, és egyre szárazabbá válik. Az, hogy kin mennyire látszik az idő vasfoga, persze több tényezőn is múlik: nem mindegy hol és milyen körülmények között élünk, mennyire ügyelünk a bőrápolásra, s természetesen a genetikai örökség is meghatározó.
Szemkörnyék: itt a legvékonyabb
Hám, irha és bőralja: morfológiai szempontból bőrünk e három rétegből áll. A hám a test nagy részén megközelítően 0,2 mm vastag, a talpon, a tenyéren vastagabb, míg a szemek körül a legvékonyabb. A hám szorosan tapad az alatta levő irhához, egészséges embereknél erős dörzsöléssel válaszható le - gondoljunk például a szoros cipő vagy evező okozta vízhólyagra. A hám alatti, körülbelül 3 mm vastag irharéteg talán a legfontosabb a bőr funkciója és esztétikai megjelenése szempontjából. Kötőszöveti rostokból, alapállományból és sejtekből áll: itt termelődik a kollagén. Mind az alapállomány, mind a rostok minősége és mennyisége meghatározó az idősebb korban kialakuló ráncok szempontjából.
A már említett kollagén és a szintén a bőrben lévő elasztin mennyisége már igen korán, a húszas éveinkben csökkenni kezd, s ahogy korosodunk, ennek nyomai egyre jobban látszanak. Bőrünk rugalmatlanná válik, színe fakóbb lesz, az arc kontúrjai elmosódnak, s mivel lassabban cserélődnek a sejtek, ezért a sérülések gyógyulása is tovább tart.
Túlzásba vitt napfürdő
Leginkább a túlzott napozás az, ami felelős lehet a bőr idő előtti öregedésért. Az UV sugárzás a bőrben összeadódik, így a gyermekkorunktól elszenvedett napfényártalom idősebb korban jelentkezik. A rendszeresen napoztatott bőrfelületen barna, illetve fehér foltok jelennek meg, esetleg értágulatok kíséretében, a bőr helyenként megvastagodik - ez a jelenség jól megfigyelhető például idős tengerészek, földművesek nyakán -, másutt vékonyabb lesz, megjelennek az eleinte felületes, majd mélyebb ráncok. Az arra hajlamos, főleg világos bőrű egyéneken szaporodnak a pigmentfoltok, egy-egy leégés után tartósan megjelenő szeplők alakulnak ki, és egyre több anyajegyet figyelhetünk meg a napfénynek kitett területeken. Mivel a korosodással csökken a bőr rugalmassága, egyre szembetűnőbb lesz az a hatás is, amit a gravitáció fejt ki a bőrünkre. Jól láthatóan megereszkedik a bőr, megnyúlnak a fülcimpák, s a szemhéjak petyhüdtté válnak.
Egészséges életmóddal a szép bőrért
Nem mindegy, milyen ételeket választunk, mennyi folyadékot iszunk, s persze az is befolyásolja bőrünk állapotát, hogy dohányzunk-e. Azoknak, akik e szenvedély rabjai, nem jó hír, hogy a bőrükben jóval magasabb annak az enzimnek a szintje, amely a kollagén-rostok összetöredezéséért felelős - ez azt jelenti, hogy hamarabb kezdenek el ráncosodni.
Az is fontos, milyen táplálékot eszünk. A zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étrend bőrszépítő hatású, különösen, ha bizonyos antioxidánsokat is bejuttatunk velük a szervezetbe. A paradicsomban, a sütőtökben, a sárgarépában található béta-karotinnak, vagy a szintén a paradicsomban lévő likopinnak nagyon jó hatása van a bőrre, sőt a hajnövekedésre is.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése