Életmódbeli tényezők egészségre szabva – lilakáposztás-mazsolás almasaláta
Mindenki jó egészségre és hosszú, tartalmas életre vágyik. Azonban elkeserítő információ, hogy a magyar emberek mintegy öt százaléka sportol csak rendszeresen. Ez nagyon kevés, és ha még azt is hozzávesszük, hogy hazánkban nagyon sok az elhízott ember, akkor összerakhatjuk a dolgokat, azaz egy képet ad azzal kapcsolatban, hogy mennyire is foglalkoznak az emberek az egészségükkel.
Elegendő csak egy-egy szakrendelésre elmenni, és láthatjuk, hogy az emberek jelentős hányada elsősorban orvoshoz megy, és ha még kap is tanácsokat az egészséges életvitellel kapcsolatban, akkor is inkább többen választják az orvosságot, mint valami olyan dolgot, ami gyógyír lehet bármire is. Pedig akár még a cukorbetegséget is visszafordíthatjuk, ehhez nem kell más, csak némi szemléletváltás, azaz el kellene indulni az egészséges élet irányába. Mutatjuk is, hogy milyen apró lépésekkel érhetjük el, hogy kicsit egészségesebbek legyünk!
A mai világban egyre inkább háttérbe szorul a megfelelő mennyiségű pihenés és alvás, pedig tudnunk kell, hogy az elégtelen alvás olyan betegségek okozója lehet, mint a szívbetegségek, az elhízás és a cukorbetegség. Amikor alszunk, akkor a szervezetünk regenerálódik, és eljutunk egy olyan relaxációs állapotba, amikor a napi emlékeket feldolgozzuk. Ha ez nem történik meg, akkor nemcsak a testi egészségünk kerül veszélybe, hanem a lelki egészségünk is károsodást szenved.
Az egészségtelen táplálkozás és az inaktivitás együttesen garantálják a krónikus betegségek kialakulását. Márpedig a statisztikák azt mutatják, hogy még mindig nagyon sokan fogyasztanak gyorséttermi ételeket és félkész termékeket, holott maga a főzés és sütés is nagyon jó terápiás hatással rendelkezik, az elkészült egészséges ételek pedig a testi egészségünket szolgálják. Az egészségtelen étkezés nemcsak szív- és érrendszeri betegségeket és cukorbetegséget okoz, de oka lehet az ételintoleranciának, az allergiának, a demencia kialakulásának, és a vitaminhiány még a csontok egészségére is negatívan hat.
A testmozgás valóban nagyon fárasztó, hiszen minden egyes nap sportolni igenis megterhelő, de csak addig a pillanatig, amíg rá nem vesszük magunkat a testmozgásra. Tudta, hogy a rendszeres fizikai aktivitás csökkenti a csontvesztés kockázatát, és ezzel csökkenti a csontritkulás kialakulásának az esélyét? 65 éves kor fölött pedig érdemes olyan gyakorlatokat is végezni, amelyek fokozzák az állóképességet, az egyensúlyérzéket és a rugalmasságot.
Nem is gondolnánk, de az almaecet is a szupertáplálékok skáláját színesíti. Az almaecet ecetsavat tartalmaz, amelynek rengeteg egészségügyi előnye létezik. Az ecetsav segít elpusztítani azokat a baktériumokat, amelyek káros hatással vannak az egészségre, emellett a vércukorszint csökkentésében is számíthatunk a segítségére. Támaszunk lehet a súlykontrollban és a fogyásban is. Hogyan fogyasszuk? Öntsünk egy pohárba vizet, adjunk hozzá egy evőkanál almaecetet, és igyuk meg.
A zöldségek és gyümölcsök is szupertápláléknak tekinthetők, ezúttal egy őszi salátarecept kerül terítékre.
Lilakáposztás-mazsolás almasaláta hozzávalói:
• 1 közepes fej lila káposzta,
• 1 kis fej lila hagyma,
• 2 alma,
• 3 evőkanál almaecet,
• 3-4 evőkanál mazsola,
• 2 evőkanál dióolaj,
• 2 dl natúr joghurt,
• egy marék pirított dió.
Elkészítése:
Reszeljük le a lila káposztát és a hagymát, majd keverjük össze egy tálban. Adjuk hozzá az almaecetet. Szeleteljük fel vékonyan az almát, amelyet szintén adjunk hozzá a salátához. Keverjük el a dióolajat a joghurttal, és forgassuk a salátához. Végezetül pirított dióval és mazsolával szórjuk meg a salátánkat.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése