Pólus Online: Tartsa tisztán a szemét
Ha vörös és fáj a szemünk, hajlamosak vagyunk a hosszú, számítógép előtt töltött óráknak vagy az alváshiánynak betudni a tüneteket. Csak akkor kezdünk el aggódni, ha napokkal később sem múlik el a kellemetlen érzés.
A vírus okozta kötőhártya-gyulladások között az egyik legsúlyosabb a szaruhártyát is érintő, úgynevezett járványos kötőhártya-gyulladás (orvosi nevén keratoconjunctivitis epidemica). Ez a típus rendkívül fertőző, így időnként jelentős számú megbetegedést okoz.
A kötőhártyára kerülő vírus okozta panaszok öt-tizenkét nap lappangási idő után jelentkeznek.
Tünetek:
- az egyik szemen hirtelen fellépő idegentest-érzés
- erős könnyezés
- fokozott fényérzékenység
- a kötőhártya vérbősége
- a szemhéj enyhe duzzanata
- váladékozás (általában híg, színtelen, enyhén nyálkás váladék)
Gyorsan terjed
Súlyosabb esetekben a szaruhártyán is kialakulhatnak apró, homályos foltok, amelyek ritkán a gyógyulás után is megmaradhatnak és látásromlást okozhatnak. A védekezés nagyon nehéz ellene, ugyanis ha az erősen könnyező beteg megdörzsöli a szemét, majd hozzáér valamihez, akkor az a tárgy is fertőzötté válik, így a betegség gyorsan továbbterjedhet.
Védelem a szemnek
Hogy elkerüljük a megbetegedést, nagyon fontos a szemhigiénia szigorú betartása. Fokozottan ügyeljünk a kézmosásra. Az egy háztartásban élők soha ne használjanak közös törülközőt.
Soha ne használjunk közös szemcseppet, kozmetikai terméket, szemceruzát vagy szemfestéket. Hogyha betegek vagyunk, ne menjünk közösségbe, amíg nem gyógyulunk meg teljesen, ugyanis a tünetek megjelenésétől kezdve még két hétig is fertőzhetünk.
Mivel a járványos kötőhártya-gyulladás antibiotikumra, illetve antivirális kezelésre nem reagál, így a panaszok enyhítésére tüneti kezelést alkalmaznak.
Forrás: stop.hu

Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése