Fogyassz almát a gyógyszer helyett
Ha nem is teljesen igaz a közmondás, ami szerint "Minden nap egy alma, az orvost távol tartja", gyógyszerészeinket határozottan képes távol tartani - állítja a University of Michigan kutatóinak új tanulmánya.
A 8399 észak-amerikai felnőtt adatait tartalmazó kutatásból kiderül, hogy mindazok, akik naponta legalább egy kis almát ettek, 9 százalékkal kisebb eséllyel látogatták meg háziorvosaikat.
Amikor azonban a kutatók más tényezőkkel is elkezdtek kalkulálni, megváltozott a végeredmény. "Az almafogyasztók nagyon eltérőek - mindenki mástól" - állítják az amerikai kutatók, akik többek között azt is belekalkulálták számításaikba, hogy ezen emberek vélhetően jóval műveltebbek, mint almát nem evő társaik, ugyanakkor sokkal kisebb például az esélye annak is náluk, hogy dohányoznak.
Mindezeket összevetve kiderült, hogy akinek napi étrendjében szerepel az alma (legalább egy naponta), ugyanolyan nagy eséllyel mennek háziorvoshoz, maradnak bent a kórházban kivizsgálásra vagy látogatják pszichológusaikat. Viszont sokkal kisebb eséllyel használnak vényre vásárolható gyógyszereket. (A 8399 felnőttből csak 753, mintegy 9 százalék evett csak almát napi étrendje részeként.)
Matthew Davis, a tanulmány szerzője, a University of Michigan professzorhelyettese elmondta: a konklúziók szerint az alma fogyasztása az egészségügyi költségvetést is csökkenti, igaz, alig számottevő értékkel. Arra azonban kézzelfogható bizonyíték van, hogy az alma rendszeres fogyasztása jobb egészséget és kisebb mértékű gyógyszerfogyasztást eredményez. Az almáról egyébként is régóta ismeretes, hogy fogyasztóinak "jobb egészséget ad", C-vitamint tartalmaz, a fogszuvasodás ellen is használható, mivel tisztítja a fogakat és egyes esetekben agysejtjeinket is jobban védi például az Alzheimerhez hasonló betegségektől.
Maga a közmondás vélhetően a brit Pembrokeshire megyéből származik, az 1860-as évek környékéről, de a cikk elején is említett változatát először 1922-ben jegyezték fel. Wendy Brannen, az US Apple Association társaság szóvivője a kutatással kapcsolatban megjegyezte: Michigan a legjobb almatermesztő államok között van és egyetemük kutatása is érdekes, de érdemesnek tartja elmondani, hogy a napi almafogyasztás hasznát és értelmét több évszázadnyi felhalmozott népi tapasztalat is támogatja.
Receptek
Az alma jótékony hatásai
Egyik legismertebb gyümölcsünk, szerte a világon termesztik, fogyasztják a több ezer fajta valamelyikét. Az alma becsét, jó hírét, a gyógyító erejébe vetett ősi hitet jelzi az is, hogy több nép mitológiájában is szerepel.
A rózsafélék családjába tartozó almafa minden kontinensen megtalálható, több mint hétezer fajtáját ismerik. Leginkább a mérsékelt éghajlati övben termesztik, Európából a világtermelés fele származik. Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala megye a leghíresebb almatermelő vidék, de egy-egy almafa majd minden szőlős- és házi kertben megtalálható. A statisztikák szerint fejenként évente 23 kg almát fogyasztunk el. A "népszerűségi listán" még mindig vezet a jonatán, de a golden és az idared, idagold, valamint a starking és a zöld alma is előkelő helyen áll a fajták között. Nyári változatai (a borízű és a rétesalma) is kedveltek, de az alma igazi szezonja a tél: egyes fajták az őszi szüret után akár tavaszig is eltarthatók, olcsó, de annál értékesebb táplálékot és vitaminforrást biztosítva.
Egy régi közmondás szerint: "napi egy alma - az orvost távol tartja". Tény, hogy ez a gyümölcs minden porcikájában különösen értékes táplálék. Húsa 8-13 százaléknyi gyümölcscukrot tartalmaz, egy közepes nagyságú nyers almában 80 kalória van, 21 gramm szénhidrátot, 3,7 gramm rostot, és 10-15 mg C-vitamint tartalmaz. A- és B vitamin, folsav, kalcium, magnézium, kálium, kéntartalma is jelentős. Vízoldékony rostanyaga, a pektin sokféle jótékony hatást gyakorol az emberi szervezetre: rendezi a székletet (a tapasztalatok szerint főve, párolva a hasmenés, nyersen a székrekedés ellen vethető be), kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a vér koleszterinszintjét, magas káliumszintje a magas vérnyomásúaknak segíthet.
Hogyan fogyasszuk?
Gyümölcssav, almasav tartalma a belek és a máj működésére fejt ki jó hatást. Az alma a szervezet egészére méregtelenítő, tisztító hatású, így például tehermentesíti a vesét, csökkenti a vesekő és húgysavképződést (ezért köszvény ellen is alkalmasnak tartja a természetgyógyászat). A fogyókúra egyik hasznos segítője, sőt, ha valaki egy-két napos almakúrát tart, nemcsak a súlycsökkenéshez járul hozzá, hanem egyben méregteleníti is a szervezetét.
Legértékesebb, legtáplálóbb, ha héjával együtt, nyersen fogyasztjuk, így tartalmazza a legtöbb élelmi rostot. Nem kell feltétlenül a legszebb, viaszosan fénylő, darabonként selyempapírba csomagolt, méregdrága import, zöld vagy mélyvörös almákat vásárolni, hiszen kora ősztől késő tavaszig kapható a kevésbé látványos, ám annál egészségesebb, ömlesztve kilózott magyar termék, és az sem baj, ha netán már kissé ráncos némelyik a tél végén. Számtalan módon elkészíthető: nyersen lének facsarva, müzlibe, gyümölcs- és zöldségsalátába darabolva, párolva, sütve, főzve, töltve, hús mellé köretnek, levesnek, mártásnak, süteménynek... a sor tetszés szerint folytatható.
Tippek - tanácsok
A salátába darabolt alma barnulását késleltethetjük egy kis citromlé rácsepegtetésével. A minőségét hűtőszekrényben őrzi meg legtovább, de ha nagyobb mennyiségű alma tárolásáról kell gondoskodni, akkor a hűvös, fagymentes pince a legjobb hozzá. Gondosan betakarva egy ideig az erkélyen is tárolható.
Érdekességek
A népi hagyomány a gyógynövények közé sorolta, a vérhas és a bélfertőzések, valamint a köszvény gyógyszerként. A tapasztalat szerint ahol sok almát fogyasztanak, köszvény jóval ritkábban fordul elő. A szárított almahéjból készült teát hurutok, bélgondok ellen javasolják.
Az alma frissen csavart leve a szellemi tevékenységeket segíti, élénkítő hatású. Általában az alma jó hírét, éltető erejébe vetett hitet jelzi, hogy több nép mitológiájában is fontos szerepet játszik, a bibliai almától kezdve a finnugor mesékben szereplő aranyalmafáig sokféle formában találkozhatunk vele, de mindig értéket, életet, lehetőséget jelentve.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése