Breaking News

McKenzie-terápia: egyszerű mozgások

Egyenesen Új-Zélandról származik az az egyre népszerűbb terápiás módszer, mely a legelterjedtebb gerinckezelési eljárások közé tartozik. Regős Ágota mesélt a mozgásterápiára épülő tornáról.


"A gerinc kezelésében a manuálterápia mellett a McKenzie-módszer a leghatékonyabb" - kezdi beszélgetésünket Regős Ágota, aki gyógytornászként mindkét módszert alkalmazza a hozzá forduló pácienseknél. Mint mondja, a McKenzie-ért nem ok nélkül "rajong": a nyugati orvoslás elvein alapuló, biomechanikailag, élettanilag és anatómiailag is alátámasztott módszer a páciens aktív közreműködésére épül, így a beteg saját maga képes befolyásolni fájdalmát és a probléma kimenetelét, azaz egy idő után a terapeutától függetlenül is képes kezelni panaszait.

Viszlát, kínzó hátfájás!

Robin McKenzie felismerte, hogy gerincünket leginkább előrehajló terhelések érik, melynek következtében a kialakuló gerincpanaszok emberek millióinak keserítik meg a mindennapjait. A köznyelvben csak gerincsérvként, porckorongsérvként, lumbágóként emlegetett problémákra dolgozta ki a McKenzie-módszert, a gerincproblémák speciális vizsgálati és kezelési rendszerét (másik neve, az MDT, azaz a "Mechanical Diagnosis and Therapy" is erre utal), amit immár 40 országban alkalmaznak sikerrel napjainkban. Jó tudni azt is, hogy a felsoroltakon túl más típusú gerincfájdalmaknál is érdemes a McKenzie-féle vizsgálatot elvégezni, s aztán eldönteni, hogy kezelhető-e vele az adott panasz.

Mi történik a kezelések alkalmával?

Az első alkalommal egy alapos kikérdezéssel kezdődik a terápia: a szakember feltárja a hozzá forduló páciens fájdalmainak okát, átnézi korábbi leleteit. Aztán a terapeuta bizonyos mozgásokra, mozdulatokra ad utasítást, és figyeli, mi történik a panaszokkal, az adott irányban végzett mozgásformák hatására jobb vagy rosszabb lesz-e. "Ez alapján adok neki olyan személyre szabott házi feladatot, ami a panaszait csökkenti" - fogalmazza meg Ágota a leglényegesebb elemét a McKenzie-nek, hiszen mint mondja, az óránként elvégzendő, maximum egy-egy perces gyakorlatokon áll vagy bukik a terápia sikere. "Tényleg csodálatos eredményeket lehet elérni a tornával, de csak akkor, ha a beteg együttműködik. Az első időkben a kontroll is szigorúbb, naponta ellenőrizni kell, hogy a gyakorlatok tényleg hatékonynak bizonyulnak-e, vagy esetleg változtatni kell rajtuk. A cél a páciens függetlensége hosszú távon, hogy a felügyeletem nélkül is képes legyen a begyakorolt mozdulatsorokkal úrrá lenni panaszain, később pedig képes legyen időben felismerni, ha megint elkezdenének beszűkülni a mozgásai" - magyarázza.

A kezelés rendkívül hatékony a kiújuló fájdalmak megelőzésében, ráadásul e módszer szakszerű alkalmazásával gyakran a műtéti beavatkozás is elkerülhető. "Volt már olyan betegem, akit a férje tett fel a kezelőasztalra, olyan fájdalmai voltak. A kezelés után végül lábon jött le a padról. Egy hét múlva lett volna a műtétje, de adott egy esélyt ennek. Végül nem kellett megoperálni" - meséli büszkén a gyógytornász.

A javulás első jeleit már egy-két alkalom után érezni lehet, de a teljes gyógyulás a probléma kiterjedtségétől függ. A torna elemeit sosem szabad szakember felügyelete nélkül végezni, hiszen vannak bizonyos kontraindikációk is, amiket ki kell zárni a kezelés előtt. Ilyenek a különféle a gyulladásos betegségek, a tumoros megbetegedések és a súlyos csontritkulás is. 

Kihez fordulhat, ha fáj a háta?

A módszert azok a gyógytornászok és orvosok alkalmazhatják, akik a Nemzetközi vagy a Magyarországi McKenzie Intézet által oktatott tanfolyamokon részt vettek, és erről bizonyítvánnyal rendelkeznek. Mielőtt terapeutához fordul, olvasson a módszerről bővebben a Magyarországi McKenzie Intézet honlapján: http://www.mckenziemodszer.hu, és ajánljuk a népszerű videómegosztó témába vágó videóit is, ahol képet kaphat arról, milyen jellegű mozgásokra, fogásokra számíthat a kezeléseken!

Nincsenek megjegyzések