Az életmódváltás 10 szabálya
Talán nincs az évnek olyan időszaka, amikor nem lenne aktuális az életmódváltás, a lefogyással, diétákkal kapcsolatos témakör, mint a tavasz. Különböző okból sokan szeretnék megváltoztatni étkezési-, sportolási szokásaikat. A Life. Hu triatlonista sztárszerzője segíthet eligazítást adni az életmódváltás szabályai között. Cikkünkben összegyűjtöttük azt a 10 szabályt, amelyek a leginkább segítenek az életmódváltásban.
1.Az első szabály, hogy a mozgás megkedveléséhez helyes edzéstervhez és célkitűzésekhez van szükség. Ahhoz, hogy céljainkat kivitelezzük két emberre van szükségünk: egy edzőre és egy edzőtársra. Az edző segíthet nekünk a helyes edzésterv kialakításában, az edzőtárs pedig a motivációt és a kitartást erősítheti bennünk.
2. Alakítsuk ki napirendünket és színes toll segítségével jelöljük be a napnak azon szakaszát, amikor a sportolással foglalkozunk. A lényeges része az, hogy lehetőség szerint ragaszkodjunk az előre elképzelt forgatókönyvhöz. Idővel észre fogjuk venni, hogy önmagától értetődő lesz, hogy kedden, 4 órakkor az edzőteremben kell mennünk, és nem tűnik majd megerőltetőnek.
3. Figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű és minőségi alvásra. Jótékony hatást érhetünk el, ha hamarabb kikapcsoljuk az elektronikai készülékeket és megfelelő pihenést biztosítunk szervezetünknek.
4. Szánjunk időt arra, hogy olyan mozgásformát válasszunk, ami mindenféle szempontból megfelel nekünk. Vegyük figyelembe lakhelyünket, életmódunkat, fizikai állapotunkat, korunkat és anyagi kereteinket is.
5. Legyünk tisztában azzal, hogy hosszú folyamatnak nézünk elébe, és ne várjunk hirtelen eredményeket. Ha éveket át engedtünk az egészségtelen táplálkozásnak, a mozgásformák teljes hiányának, akkor adjunk időt szervezetünknek, hogy megszokja a változást. Nem kell megijednünk, hogy ugyanannyi idő kell az jó életmód kialakulásának, mint amennyi ideig a rosszat űztük. Szakértők szerint a rossz irányban való haladás egynegyede alatt el lehet érni a változást.
6. Értékeljük az apró sikereket!
7. Minden kisebb mozgás számít: változtassuk meg eddigi szokásainkat. Mozgólépcső helyett haladjunk a lépcsőn, lift helyet menjünk fel a lépcsőn. Észre fogjuk venni a változást életünkben.
8. Mindig törekedjünk a fokozatosságra: ne akarjunk minden testrészrészre egy edzés alatt rádolgozni, mert csak nagy izomlázat érünk el, ami miatt lehet ha másnap nem is tudunk dolgozni, rosszabb esetben fizikai sérülést is szenvedhetünk.
9.Vezessünk étkezési naplót, írjuk mellé a kalóriaértékeket. Meg fogunk lepődni, hogy akár egy hét múlva is mennyivel jobban be tudjuk osztani a bevitt kalória mennyiségét.
10. Áldozzunk a magunk megajándékozására. Bizonyos időközönként lepjük meg magunkat olyan apróságokkal, mind az edzéshez szükséges törülköző, kesztyű. Ezek az apró ajándékok növelik motiváltságunkat.