Breaking News

Ha ezt érzi azonnal hívjon mentőt

A szívinfarktus azonnali ellátásának egységes rendszere és eredményei Magyarországon


Magyarország a keringési betegségek által súlyosan érintett országok közé tartozik, az összhalálozás több, mint fele a keringési betegségekre vezethető vissza.

A szívinfarktus a koszorúér megnyitását célzó sürgősségi kezelés nélkül igen rossz prognózisú betegség. Az azonnali  szívkatéteres  koszorúér-megnyitás ma már a nap 24 órájában minden beteg számára hozzáférhető. Az időben jelentkezők mindegyike megkapja a legkorszerűbb katéteres ellátást. Jól mérhetően csökkent a betegség halálozása a rendszer működésbe lépése óta. 

2015. januártól mind a 750 mentőkocsiban működik EKG készítő és beküldő rendszer, amelynek segítségével az EKG-jelet a szívkatéteres centrumok fogadják és rádión keresztül válaszolnak a mentő személyzetének, hogy hová vigye a beteget- mondta dr. Kiss Róbert Gábor a Magyar Kardiológusok Társaságának /MKT/elnöke.

 Szívinfarktus esetén a beteg feltalálási helyéről egyenesen az ügyeletes szívcentrumba, más esetben pedig a területi nem katéteres kardiológiai osztályra viszik a pácienst.  Ezáltal a másodlagos transzport, és az azzal járó idő-, szívizom- és életveszteség kiküszöbölhető. 2014-ben 16646 ilyen mentők általi EKG jelküldés történt, míg 2015 januárjában 2309. A szívcentrumban egyenesen az ügyeletes orvos okostelefonjára érkezik a mentőkocsiból származó jel.

„A rendszernek köszönhetően minden időben jelentkező infarktusos betegnél elvégezzük a katéteres intervenciót. Az elvégzett műtétek számát figyelembe véve hazánk a gazdaságilag fejlettebb országokat tekintve élen jár,“ tette hozzá a professzor.  

A szívinfarktus azonnali ellátásában már évtizedes múltra tekint vissza ez az egységes életmentő ellátási rendszer, az azonnali katéteres koszorúsér-megnyitás. Az ellátási lánc a beteg rosszullétének helyszínétől a definitív ellátásig az év minden napján, a nap 24 órájában azonos hatékonysággal működik, kimutathatóan csökkentve a betegség halálozását. 

A Közép-magyarországi régióban az öt centrum ügyeleti rendszerben felváltva, a többi régióban pedig folyamatos készenlétben fogadja a betegeket. 

Ugyanakkor, akik nem kérnek időben segítséget, akiknek otthonukban zajlik le a szívinfarktus, akik nem kerülnek a fenti „Stent for Life“ rendszerbe, közöttük az azonnali ellátás elmaradása több halottat és elnyomorodást eredményez – hangsúlyozta az elnök.  

Hazánkban a panasz kezdetétől a segélykérésig terjedő tanakodási idő régiónkban a leghosszabb, mintegy 120 perccel több, mint a szomszédos Ausztriában..  

A hosszabb késés nagyobb halálozási számot jelent éppen ezért a hezitációs idő csökkentését célzó médiakampányokat, beteg edukációt kell végezni a késési idő mérséklése, a „Stent for Life” rendszeréhez való teljesebb hozzáférés érdekében.

Ha heves mellkasi fájdalmat érez, hívjon mentőt!

A Magyar Kardiológusok Társaságának sajtóközleménye.

Nincsenek megjegyzések