Breaking News

Húsvéti bárány - 3 recept

Nagy ünnepeinkhez többféle keresztény és pogány hagyomány és szimbólum is tartozik. A bárány a Húsvétot jelképezi, a bárányhús pedig a húsvéti ételek egyik fontos alapanyaga. Ízletes ételek készíthetők belőle.


A húsvéti bárány szimbóluma többféleképpen is megjelenik a keresztény és pogány hagyományokban. A húsvéti bárány, mint jelkép, már az ószövetségi zsidóknál is feltűnt, akik Egyiptomból való megmenekülésük emlékére áldoztak bárányt Húsvétkor, húsát pedig salátával és kenyérrel fogyasztották el. A keresztény vallásban Jézus Krisztust Isten bárányának is nevezik, mert áldozati bárányként halt meg az emberiség megmeneküléséért. A bárányok ugyanakkor a tavaszt és a megújulást is jelképezik, hiszen ekkor jönnek a világra.

Napjainkban ezek a szokások már kevéssé élnek, és Húsvétkor sokkal inkább a húsvéti sonka, semmint a bárány jelenik meg az ünnepi asztalon. Holott a bárány húsából igen ízletes ételek készíthetők, és egészségügyi szempontból is értékes alapanyag lehet.

A bárány sokkal soványabb

A birkával ellentétben a bárány húsa puha, ízletes, és jóval soványabb is, koleszterinértéke közelít a marha- és a szárnyashúsok értékéhez. Kiváló fehérjeforrás, mely a szövetek megújulásához szükséges, és bőven tartalmaz esszenciális aminosavakat is. Emellett sok vasat is tartalmaz, melyet szervezetünk a növényi alapanyagokban lévő vasnál könnyebben felvesz. Bőven található benne B1-, B2- és B3-vitamin, valamint A- és C-vitamin is. A vas mellett kálium, magnézium és cink is van benne.

Régebben elsősorban az ürü- és birkahúsok kerültek forgalomba, melyek zsírosabbak és faggyúsabbak is, ízük pedig sokkal jellegzetesebb, amit sokan nem kedvelnek, ezért nem esznek bárányhúst sem. Ma már szerencsére igen sok helyen juthatunk bárányhúshoz, mely valóban ízletes, főként, ha szopós bárányról (6 hónapos koráig) beszélünk.

Tegyenek próbát az itt ajánlott receptekkel, és készítsék el Húsvétkor a családnak! Biztosan nem fognak csalódni!

Receptek: 

Nincsenek megjegyzések