Tények és tévhitek a csokoládéról
Kutatók az antioxidáns-aktivitás magasabb szintjét mutatták ki a kakaóporban, mint az antioxidánsban gazdag szuperélelmiszerek némelyikében. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy vannak olyan csokoládék, amelyek alig tartalmaznak kakaót. Ideje tehát tisztázni, mire kell figyelni a csokoládéfogyasztásnál.
Egy új tanulmányban a kakaópor teljes flavonol- és polifenoltartalmát, valamint antioxidáns-aktivitását olyan szuperélelmiszerekével vetették össze, mint az acai bogyó, a feketeáfonya, a kistermésű áfonya és a gránátalma.
1. Az antioxidánsok a kakaóban vannak, nem az étcsokoládéban
A lényeg az, hogy nem csupán az étcsokoládé adja az antioxidáns-értéket, hanem az a kakaó, amelyből készül. Fogyasszunk legalább 70 százalék kakaótartalmú, organikus fekete csokoládét, lehetőleg töltelék nélkül, amely hidrogénezett zsírokat tartalmazhat.
2. Adagolás
Az adagolás itt is rendkívül fontos. A tábla méretétől függően egy tábla csokoládé 4-12 adagból (kockából) állhat, és általában már egyetlen kocka elegendő. Ha nem vigyázunk, könnyen túlzásba vihetjük az evést, és a telített zsírok és a cukor túlsúlyba kerülhetnek az előnyökkel szemben. Már egy bonbon méretű darab is képes csökkenteni a vérnyomást.
3. A valódi fekete csokoládé ára
Az egészségügyi előnyökkel járó, valódi fekete csokoládé ára az édességes polcok nagy részét elfoglaló, hétköznapi csokoládékéhoz képest sokkal magasabb.
4. A kakaó előnyei más forrásokból
A csokoládészelet nem mindig a legideálisabb forrása az ismert antioxidánsoknak. Az egyik legjobb alternatíva a teafűből főzött tea. Dugattyús kávéfőzőben áztassuk a teafüvet legalább hét percig. Adjunk hozzá egy kis tejszínt és nyers cukrot, és máris megkapjuk az alakunkat sokkal jobban kímélő esszenciát.
A kutatás eredményeiről bővebben a Chemistry Central Journal szaklapban lehet olvasni.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése