Természetes módszerekkel izomfájdalmak ellen
Az izmok feszessége, görcsössége rendkívül gyakori panasz, mely fájdalommal, a mozgás beszűkülésével, az izmok túlzott keménységével jár együtt.
Hogyan csökkenthetjük az izmok görcsös feszességét gyógyszerek nélkül? Az izomfeszességnek, izomfájdalomnak és a görcsös keményedéseknek számtalan oka lehet, a túlerőltetéstől az izomhúzódáson át az idegsérülésekig és az ízületi problémákig. Olyan krónikus betegségek is okozhatják a kellemetlen tüneteket, mint a szklerózis multiplex, a fibromyalgia, a lupus, az ízületi gyulladás vagy a krónikus fáradtság szindróma. Ha a panaszok hosszú időn keresztül fennállnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy kideríthessék, áll-e valamilyen komolyabb betegség a háttérben - írja a HáziPatika.
Bár számos izomlazító hatású gyógyszer áll a rendelkezésünkre, természetes segítséget is kaphatunk. Lássunk ezek közül néhányat!
A kamillában több mint 30 olyan vegyület található, amelyeknek nyugtató, relaxáló, gyulladáscsökkentő hatása van. A kamillateát régóta hasznáják például álmatlanság ellen, de akkor is érdemes kihasználni ennek a gyógynövénynek az erejét, ha szeretnénk meggyorsítani az izomszövetek gyógyulását. A kamilla a különböző izomgörcsök, például a menstruációs görcsök ellen is hatékony lehet. A kamilla illóolaját vivőolajba keverve átmasszírozhatjuk a fájó területet, de naponta két-három alkalommal kamillateát is ihatunk.
A meggyről több kutatás is bizonytotta, hogy csökkenti a sportolás után kialakuló izomfájdalmak és izomgörcsök gyakoriságát és intenzitását egyaránt. Tele van antioxidánsokkal és gyulladáscsökkentő vegyületekkel is, és olyan krónikus betegeségekben szenvedőknek is ajánlott a fogyasztása, mint a fibromyalgia vagy az ízületi gyulladás. A legjobb természetesen, ha a gyümölcsöt iktatjuk be az étrendünkbe (naponta 10-15 dkg-t érdemes elfogyasztani), de a meggylének is legalább olyan előnyös hatásai vannak.
A borsmentában található mentol érzéstelenítő, gyulladáscsökkentő és göcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik, fokozza a vérkeringést, így enyhíti a fájdalmakat és segíti az izmok regenerációját. Naponta két-három csésze borsmentatea nagyon jót tehet az izmainknak, de ha gyors enyhülésre vágyunk, akkor készítsünk masszázsolajat, 1 evőkanál édesmandula-, búzacsíra- vagy olívaolaj és két-két csepp borsmenta és szantálfa illóolaj keverékéből. Ezzel masszírozzuk át az érintett területet.
A cayenne-i borsban és a csípős paprikákban található vegyület, a kapszaicin is természetes izomlazító, vérpezsdítő és fájdalomcsillapító, emellett a mikroszkopikus gyulladásokat is csökkenti. A fájdalomért felelő receptorokra is hatással van. A legegyszerűbb, ha kapszaicint tartalmazó krémekkel kezeljük a fájó izmokat, de meleg, paprikás borogatást is készíthetünk. Ehhez keverjünk el egy teáskanál őrölt cayenne-i borsot két evőkanál felmelegített olívaolajban, majd kenjük fel az érintett területre. Tegyünk rá egy réteg frissentartó fóliát, majd burkoljuk be egy törülközővel. Harminc perc hatóidő elteltével alaposan mossuk le.
A legtöbben a rozmaringot is csak ételeink ízesítőjeként ismerik, pedig nagyszerű izomgyógyító hatásokkal is rendelkezik. Csillapítja a fájdalmakat, a görcsös feszességet, segíti a szövetek regenerálódását, emellett pedig a vérkeringést is fokozza (ez pedig tovább gyorsíthatja a gyógyulást). Alkalmazhatjuk tea formájában, de olajos masszázshoz is. Ez utóbbi esetben tegyünk 3 cseppet egy evőkanál felmelegített olíva-, édesmandula- vagy kókuszolajhoz.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése