Rendkívül sok mindenről árulkodik az ultrahang vizsgálat
Fájdalmatlan, korlátlanul ismételhető és szakértő kezekben rendkívül sok mindenről árulkodik az ultrahang vizsgálat, sőt egyes esetekben akár életet is menthet.
Férfiaknál komoly betegségre is fény derülhet
A férfiak hasi ultrahang vizsgálata akár életet is menthet – áll a German Institute for Quality and Efficiency in Health Care nemrégiben publikált tanulmányában. Ugyanis a kutatások során bebizonyosodott, hogy egy időben elvégzett hasi ultrahang vizsgálat csökkenti a halálozás kockázatát a hasi aorta aneurizma esetén. Sőt, aorta repedés esetén a sürgősségi műtét is nagyobb eséllyel elkerülhető így. (A nőkről jóval kevesebb adat áll rendelkezésre, hiszen ők jóval ritkábban érintettek a betegségben.)
A hasi aorta aneurizma tulajdonképpen a hasi artéria patologikus méretű kitágulása. A hasi aorta mérete kortól és nemtől is függ, de jellemzően 3 centinél vastagabb átmérő esetén beszélünk aneurizmáról - írja a Napidoktor.
Miért veszélyes a hasi aorta aneurizma?
A legveszélyesebb ebben az állapotban, hogy jellemzően nem okoz panaszt. Ugyanakkor minél nagyobb mértékben kitágult az aorta, annál nagyobb a veszély, hogy elreped. Ez pedig kezelés nélkül gyorsan halálhoz vezet. Ha a betegek időben kórházba kerülnek, nagyjából 40 százalékuknál szükséges a nyílt műtét.
Ellenben, ha az aneurizmát időben felfedezik – jórészt a hasi ultrahang vizsgálatok során -, jóval kisebb sebészeti beavatkozással, jóval nagyobbak a túlélés esélyei, illetve bizonyos esetekben elég lehet a gyógyszeres kezelés is. Kiknek érdemes tehát rendszeresen hasi ultrahang vizsgálaton részt vennie?
- A 65 éven felülieknek (főleg férfiaknak)
- érelmeszesedéssel küzdőknek,
- bizonyos betegségek (például szifilisz, Marfan-szindróma) esetén,
- hasi panaszok vagy csak éves egészségszűrés miatt.
Évente javasolt vizsgálat
Az ultrahang (UH)-vizsgálat teljesen fájdalom- és kockázatmentes képalkotó eljárás, amely nagyon pontos információt ad, és korlátlanul ismételhető. A zselés anyaggal bekent vizsgálófejet a vizsgálandó szerv fölé illesztik, miközben a fej ultrahangokat bocsát ki és felfogja a szervek által visszavert hangokat. Ezeket a hangokat végül egy számítógép alakítja látható képpé.
“A hasi UH-vizsgálat során a hasüregi és kismedencei szerveket vizsgáljuk, nem elsősorban az üreges szerveket, vagyis nem a gyomrot és a beleket, hanem a májat, epehólyagot, hasnyálmirigyet, lépet és veséket, és a kismedencében található húgyhólyagot, méhet, petefészkeket, illetve a prosztatát” – ismerteti dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang specialistája. – “A módszer választ adhat a hasi fájdalmak okára, de epe- és vesekövek, húgyúti kövek, a különböző szervek megnagyobbodása is kimutatható vele. A vizsgálat során fény derülhet a daganatos betegségek áttéteire, a hasüregi folyadék- vagy gennygyülemekre, és vérzésekre. A pontos eredmények miatt a hasi UH-ra éhgyomorral és lehetőleg telt hólyaggal kell érkezni.“
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése