Breaking News

A térdízületi porckopás és kezelési lehetőségei

A porcsérülések lehetnek akut vagy krónikus panaszok okozói, melyek gyakran igen erős vagy tartós fájdalommal járnak. Az esetek többségében a porcok kopásával járó elváltozások fordulnak elő. 
Akut térdsérülések leggyakrabban baleset következtében alakulnak ki, a krónikus térdsérülések pedig általában hibás terhelés következményei. 

A térdízület felépítése 

A térdízületet a combcsont és a sípcsont ízületi felszíne alkotja, a csontvégeken porcok találhatók, az ízület stabilitásáért az elülső és a hátulsó keresztszalagok, illetve az oldalszalagok a felelősek. A rugalmas porcos meniszkuszok szerepe az ízület másodlagos stabilizálása. A leggyakrabban az elülső keresztszalag és a belső oldalszalag, illetve a meniscusok sérülnek meg. 

Az ízületi porcok kopása (artrózis) 

A porcsérülések jelentős fájdalommal járnak, mely térdsérülés esetén elsősorban emelkedőn felfelé és lépcsőzéskor jelentkezik. Idővel a fájdalom nyugalmi helyzetben is felléphet. Több ízületi porcot is érintő általános elhasználódás, kopás esetén beszélünk artrózisról, kialakulásának valószínűsége a kor előrehaladtával egyre nagyobb. 

Kezelés hiányában a porc kopása rohamos ütemben folytatódik, a porc állománya megbomlik, és felületén repedések keletkeznek, végül a csontfelszínek is szabaddá, védtelenné válhatnak, ami rendkívül erős fájdalommal jár. A porckopás gyakorta együtt jár a térdszalagok sérülésével is. Az sem ritka, hogy a szalagok és a meniscusok együtt sérülnek meg. 

Felnőtt embereknél a porcsejtek nem képesek a megújulásra, a porckopás folyamata visszafordíthatatlan, megfelelő kezeléssel azonban lassítható a folyamat. 

A porckopás kezelési lehetőségei 

A betegség okától függően különböző terápiás lehetőségek állnak rendelkezésre. A kezelés függ a sérülés helyétől, súlyosságától, kiterjedésétől és a fájdalom mértékétől, figyelembe kell venni továbbá a páciens életkorát és aktivitását is. 

Mindezek függvényében szóba jöhet műtéti megoldás, például mozaikplasztika vagy porcsejtátültetés, illetve segíthet a fizioterápia, a gyógyszeres kezelés alkalmazása az orvos utasításainak megfelelően, esetleg injekciós kezelés kortizon- vagy hialuronsav-készítményekkel. Az artrózis előrehaladott stádiumában az ízület pótlására (mesterséges ízület, protézis) lehet szükség. 

Nincsenek megjegyzések