Az alvás és a vércukorszint – milyen összefüggés van a kettő között?
Az alváshiány, pontosabban a nem elegendő alvás nagyon károsan hat az egészségre, de más problémákat is okozhat, hiszen csökkenti az éberséget, a kognitív és a motoros funkciókat, de a hangulatra is negatívan hat, illetve az immunfunkciókat is csökkenti, továbbá még a hormonok működésére is negatív hatást gyakorol.
Alvásra mindenkinek szüksége van, hiszen a testi, az agyi és a mentális működésre is hatással van. Az alvás segít az emberi szervezetnek a feltöltődésben, helyreállítja a sérült sejteket és szöveteket, energiával látja el a szervezetet, ezen kívül segít az ideális testsúly megőrzésében, nagy szerepe van az immunfunkciók javításában és a normál vércukorszint fenntartásában.
Az alvás szabályozásában nagyon sok minden szerepet játszhat, ilyen például a koffein, a fény, a hangulat és a stressz is. Az alvásnak nagy szerepe van abban is, hogy másnap milyen lesz a hangulatunk, illetve hogyan teljesítünk a munkahelyen. Ha nem alszunk eleget, akkor másnap csökkent teljesítménnyel kell számolnunk.
Ha nem alszunk eleget, akkor fáradtak leszünk, csökkenhet a sportteljesítményünk, hiszen nem lesz elegendő energiánk a napi gyakorlatok elvégzéséhez.
Az alváshiány csökkenti az immunfunkciókat, és ezzel sok betegségnek és fertőzésnek tesszük ki magunkat.
Az alváshiány olyan krónikus betegségek kialakulásához vezethet, mint elhízás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek.
Az endokrin rendszer szabályozza a hormonok, többek között az inzulin felszabadulását. Az alváshiány a hormonális folyamatot is megzavarhatja, hiszen nagy szerepe van például a tesztoszteronszint csökkenésében, ami pedig a nemi vágyat lohasztja jelentősen.
Napközben sok hormon szabadul fel a szervezetben, mégpedig az endokrin rendszer irányításával. Az inzulin is egy ilyen hormon. Az alváshiány megzavarhatja az endokrin rendszer működését, illetve a vércukorszintre is hatással van. Amennyiben keveset alszunk, ez összefügghet az alacsony glükóztoleranciával, és még az éhségszabályozó hormonokat is megzavarhatja, ami nagyfokú éhséget generálhat, és ez szintén negatívan hat a vércukorszintre.
Az alváshiány egyik legszembetűnőbb hatása a kognitív károsodás. Az alváshiányos személy kevésbé éber, csökken a figyelme és ez hajlamosabbá teszi a hibákra, növelve a munkahelyi vagy az otthoni balesetek kockázatát.
A kevés alvás hangulatváltozáshoz is vezethet, ez pedig oka lehet a szorongás és a depresszió kialakulásának. Elegendő alvás nélkül az emberek ingerlékenyek, frusztráltnak és motiválatlannak érezhetik magukat.
Az alvás fontos az egészséges immunrendszer fenntartásához is, így az alváshiány gyengíti az immunrendszer egészségét. A kutatások azt mutatják, hogy az alváshiányos emberek kevésbé reagálnak az influenza elleni oltásra, és nagyobb valószínűséggel kapnak el fertőzéseket és betegségeket.
Az alvás fontos az egészséges testsúly kialakításában és fenntartásában. Ha nem alszunk eleget, az negatívan befolyásolja az étvágyat és az anyagcserét, ami pedig súlygyarapodáshoz vezethet. Az elégtelen alvás az elhízás fokozott kockázatával jár együtt.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése