Breaking News

🔥 Csökkenti a gyulladásokat és bivalyerőssé teszi az immunrendszert


Egy létfontosságú nyomelem kulcsszerepet játszik a szervezet védekezőképességének fenntartásában, rendszeres bevitele elengedhetetlen, hiszen hatása különösen fontos az immunrendszer működéséhez. Ez nem más, mint a cink, ami az immunsejtek aktivitásában, a gyulladás szabályozásában és a szabadgyökök semlegesítésében egyaránt részt vesz.

A cink számos olyan enzim és fehérje része, amelyek nélkülözhetetlenek az immunválasz működéséhez és az agynak is jót tesz. A nyomelem segíti a légzőszervi sejtek működését, így hatékony védelmet biztosít a felső légutakat támadó baktériumok és vírusok ellen. Cink hiányában a kórokozók is könnyebben átjuthatnak az immunrendszer első védelmi vonalán. A kutatások kimutatták, hogy a cink számos vírus – köztük influenzatörzsek és bizonyos koronavírusok – szaporodását is képes gátolni, így különösen hasznos a légzőszervi fertőzések elleni küzdelemben, ami nagy előnyt jelent a megfázásos, influenzás időszakokban - írja a femina.hu.

Szervezetünk fertőzés esetén gyulladásos választ ad, amelyet a cink szabályoz. Cinkhiány esetén a test túlzott gyulladásos reakciót adhat, amely akár citokinviharhoz, azaz a gyulladásos fehérjék fokozott termeléséhez is vezethet.

A cink a táplálékokkal kerül a szervezetbe, és mivel a test nem képes tárolni, rendszeresen szükséges pótolni. Napi szükséglete függ az életkortól, nemtől és egyéb életmódbeli tényezőktől, de a férfiak számára általában 11 milligramm, míg a nők számára 8 milligramm a napi ajánlott mennyiség. Íme, néhány cinkben gazdag élelmiszer, amelyeket érdemes az étrendbe iktatni!

A tengeri herkentyűk, például az osztriga tele van cinkkel. Fajtától függően 100 g főtt, nagyjából 6–8 közepes méretű osztriga kiemelkedően magas, megközelítően 16–182 mg cinket tartalmaz.

A tökmag magas cinktartalommal bír, 100 grammjában nagyjából 7–8 mg cink van. Rostokban és egészséges zsírokban is gazdag, így kiváló kiegészítője lehet bármely étrendnek. 

A szezámmagban is sok a cink, 100 grammjában nagyjából 7,8 mg van. Amellett hogy salátákra is lehet szórni, akár fokhagymás, gyömbéres csirkét is készíhetsz szezámmaggal.

A királyrák is bővelkedik cinkben, 100 g főtt rákban nagyjából 4–7 mg cink van. Olyan különleges ételeket lehet belőle készíteni.

A vörös húsok, mint a marhahús, szintén kiváló cinkforrások - 100 g főtt marhahús nagyjából 4,8–6 mg cinket tartalmaz.

A bárányhús ugyancsak kiváló forrás, 100 g főtt bárányhús nagyjából 4–6 mg cinket tartalmaz. Megannyi ételt lehet belőle készíteni.

A kendermag is tele van cinkkel, 100 gramm nagyjából 5 mg cinket tartalmaz. Készíts időnként reggeli gyanánt kendermagpudingot, ami tele van rostokkal és fehérjékkel is.

A kesudió szintén jó cinkforrás, 100 grammja nagyjából, 5,6 grammot tartalmaz. Amellett, hogy nyersen is lehet enni, akár különleges ételek alapanyagául is szolgálhat.

A sertéshús is idetartozik, 100 g főtt sertéshúsban megközelítőleg 2,5–4 mg cink található. 

A sajtok, különösen a cheddar (100 grammja nagyjából 3,1 mg cinket tartalmaz) is remek cinkforrás, emellett további fontos tápanyagokkal látják el a szervezetet, mint például a kalciummal és a fehérjével.

 

Nincsenek megjegyzések