Kevesen ismerik, pedig mindennap fogyasztani kellene
A pomelo néhány éve jelent meg nálunk. Nem berobbant, sokkal inkább beette magát a köztudatba. Lassan, de biztosan mindenkinek lett egy ismerőse, aki már látott, pucolt illetve evett pomelót, és bízvást állította, hogy érdemes kipróbálni.
Akármennyire furcsa számunkra, a pomelo nem a modern géntudomány eredményeképp létrehozott torzó, hanem egy közel 2000 éves múltra visszatekintő dél-kelet ázsiai gyümölcs. Már i.e. 100 környékén termesztették Dél-Kínában a feltételezhetően Malajziában őshonos gyümölcsöt. Ma már egész Ázsiában, sőt az Egyesült Államok déli részein (Kalifornia, Florida) és a Karib-térségben is termesztik.
A pomelo a kínai császárok gyümölcse volt, neve kiejtve hasonlatos az áldás szóhoz, így a babonás kínaiak számára a szerencsét hordozza magában. A telihold fesztivál alatt is ezt a gyümölcsöt fogyasztják, egy régi legendának adózva ezzel. A történetek szerint úgy 500 évvel ezelőtt, a Ming-dinasztia idején egy nagy árvíz a császár gyümölcsöskertjében hatalmas kárt tett. Egyetlen gyümölcsfa, a pomelo élte túl az áradást, aminek később beérett gyümölcsét a császár megkóstolta, és oly édesnek találta, hogy a fa levágott ágait elültette, és egy egész nagy területen kezdte el termeszteni ezt a kitartó és finom gyümölcsöt.
A legnagyobb citrusféle kifejlett állapotban nagyjából 15-25 cm átmérőjű, súlya általában 1-2 kg között mozog, de akár az 5-6 kilót is elérheti. A hatalmas citrusfélét van, ahol kínai grapefruitnak, jabongnak, lusho gyümölcsnek vagy pompelmousnak is nevezik.
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a pomelo a grapefruit és a narancs keresztezésével jött létre, de az igazság az, hogy a grapefruit képezi az átmenetet a pomelo és a narancs között.
MIHEZ HASZNÁLHATJUK?
Például másnaposság kezelésére. De emésztési zavarokra és köhögésre is jó ellenszer, sőt szív- érrendszeri panaszok is kezelhetőek vele, emellett immunerősítőnek is remek.
A pomelo szezonja augusztus végétől január végéig tart, hozzánk általában az ősz beköszöntével érkeznek meg az első röplabda méretű gyümölcsök. A vásárlásnál sértetlen héjú példányt válasszunk, amin nincsenek puha foltok. Szobahőmérsékleten nagyjából egy hetet bír ki, hűvösben akár egy hónapot is. Amíg a legtöbb gyümölcs esetében idegenkedünk a zöld példányoktól, a pomelónál ez ne legyen visszatartó erő, bár az igazán érett példányok színe a citromos sárga felé hajlik.
A héja vastag, ám viszonylag puha, így ha elég mély vágásokat ejtünk rajta, akkor könnyedén lehúzható. A membránokban fehér vagy rózsaszínű hús található, amiket a hártyától megszabadítva kell enni, illetve felhasználni.
A legnagyobb citrusféle íze a keserűtől az édesig változhat. Étrendünkbe főleg a magas C-vitamint-tartalma miatt érdemes beiktatni, de kalcium- és káliumtartalma is jelentős, így erősíti az immunrendszert és szabályozza a vérnyomást is.
Mivel zsírégető enzimeket tartalmaz, így a fogyókúrák során is hasznos lehet, kalóriatartalma alacsony, alig 25-50 kcal/100 gramm. Illóolaja bőrtisztító hatású, jótékony hatással van a vérkeringésre és gyulladáscsökkentő. Fontos, hogy fogyasztás előtt a hártyás válaszfalat távolítsuk el a gyümölcshúsról, ellenkező esetben élvezhetetlen lesz az íze. Leve koktélok alapanyaga is lehet, de gyümölcssalátát, lekvárt, vagy desszertet is készíthetünk belőle.
Vásárláskor tartsuk szem előtt, hogy a sárga burok édes gyümölcsöt jelent, ám ha tápanyagokban gazdag gyümölcsöt szeretnénk, akkor a rózsaszín húsút válasszuk.
Virágából Vietnamban parfümöt készítenek, Délkelet-Ázsiában pedig a főzetét epilepszia, ekcéma és a kolera tüneteinek kezelésére használják. Magja köhögés, lumbágó és emésztési zavarok esetén hasznos, leve pedig lázcsillapító hatású.
Forrás: filantropikum.com
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése