Divat

Jelentkezz az ingyenes Aerobix oktatóképzésünkre. A részletekért vedd fel velünk a kapcsolatot az ITT található jelentkezési lap kitöltésével.

Breaking News

Mik a B12-vitamin hiányának legfontosabb jelei?

A B12-vitamin, vagy más néven kobalamin egy vízoldékony vitamin. A B-12 vitamin egyike annak a 8 vitaminnak, amikből a B-komplex összeáll.
A B12-vitamin manapság elég gyakori, főleg az idősebb emberek körében. Egy 2009-es tanulmány szerint a fejlett világ lakosságának 60 év feletti részében 6% körül van a B12-vitamin hiányának előfordulása.

Pedig a B12-vitamin fontos szerepet tölt be a vörösvértestek formációjában, valamint az idegrendszer megfelelő működésében.

A B12-vitamin a folsavval együttműködve segíti a sejtek anyagcseréjét, a DNS-szintézis folyamatát, valamint a zsírsavak és aminosavak metabolizmusát.

Mivel az emberi szervezet nem képes előállítani a B12-vitamint, fontos, hogy táplálkozásunk során megfelelő mennyiségben biztosítsuk azt testünknek. Jellemzően az állati eredetű ételek tartalmaznak B12-vitamint nagyobb mennyiségben.

Mennyi B12-vitaminra van szükségünk?

Erre a kérdésre nem tudunk egyértelmű választ adni, hiszen különböző életkorban eltérő mennyiségű B12-vitaminra van szüksége a szervezetnek.

Mi okozza a B12-vitamin hiányát?

A B12-vitamin hiány kialakulásának leggyakoribb oka a nem megfelelő táplálkozás. Vegán és vegetáriánus étrendet követőknél gyakrabban alakul ki a B12 hiány, mivel a B12-vitamin főként az állati eredetű táplálékokban található meg.

Másik gyakori ok a vészes vérszegénység. A betegség során a B12-vitamin nem tud megfelelő mennyiségben felszívódni, mivel nem termelődik a gyomor nyálkahártyájában az intrinsic nevű faktor, ami ahhoz szükséges, hogy a B12-vitamin a vékonybélben felszívódjon.  

Kik a leginkább veszélyeztetettek?

- az 50 év felettiek
- vegánok és vegetáriánusok és az ö gyermekeik
- emésztési zavarban szenvedők
- alultápláltak
- alkoholisták

A B12 hiányának legfontosabb jelei:

1, Fáradtság és alacsony energiaszint
2, Zsibbadás és bizsergés
3, Alacsony vérnyomás
4, Bőrelváltozások
5, Depresszió
6, Szellemi hanyatlás
7, Pajzsmirigy alulműködés
8, Meddőség

B12-vitaminban gazdag ételek

- hal
- kagyló
- hús (főleg a máj)
- tojás
- tej
- tejtermékek

Nincsenek megjegyzések