Divat

Jelentkezz az ingyenes Aerobix oktatóképzésünkre. A részletekért vedd fel velünk a kapcsolatot az ITT található jelentkezési lap kitöltésével.

Breaking News

Mennyire hat negatívan a hideg időjárás a neurológiai állapotokra?


Nyáron, amikor kánikula tombol, jelentősen nőhet a stroke és a szívinfarktus kockázata. Talán már hallott arról is, hogy télen, amikor kevesebbet mozgunk, majd hirtelen havat kell lapátolni – azaz megerőltető fizikai munkát végzünk –, szintén fokozódik a szívinfarktus esélye.

A hideg időjárás azonban nemcsak ilyen jellegű problémákat okozhat, hiszen kutatások kimutatták, hogy negatív hatással lehet bizonyos neurológiai állapotokra is, például a Parkinson-kórra és a szklerózis multiplexre.

A hideg időjárás hatással lehet a neurológiai állapotokra, és a következő módokon befolyásolhatja a testi és mentális egészséget:

1. Fájdalom és izommerevség

  • Izomfájdalom és merevség: A hideg időjárás különösen azokat érintheti hátrányosan, akik izom- és ízületi problémákkal küzdenek, például artritisz vagy fibromyalgia esetén. Az alacsony hőmérséklet növelheti a fájdalmat és a merevséget, mivel az izmok, ízületek és szövetek hajlamosabbak a zsugorodásra és a görcsökre, ami kellemetlen érzéseket okozhat.
  • Szorongás és fájdalom érzékelése: A hideg környezet fokozhatja a fájdalomérzékelést, mivel az idegrendszer érzékenyebbé válhat a külső ingerekre, beleértve a hőmérsékleti változásokat.

2. Neurológiai betegségek súlyosbodása

  • Szklerózis multiplex (SM): A hideg időjárás bizonyos neurológiai állapotok, mint például a szklerózis multiplex (SM), súlyosbodását okozhatja. Az SM-ben szenvedő emberek gyakran érzékenyebbek a hőmérséklet változásaira, és a hideg időszakok fokozhatják a tüneteket, mint a zsibbadás, koordinációs zavarok, fáradékonyság és izomgyengeség.
  • Parkinson-kór: A hideg szintén rontó hatással lehet azok számára, akik Parkinson-kórban szenvednek, mivel a hideg idő az izmok merevségét és mozgásproblémákat idézhet elő, ami a mozgáskoordináció romlásához vezethet.

3. Mentális állapotok és hangulatváltozások

  • Depresszió: A hideg, sötétebb hónapokban gyakrabban jelentkezhet a szezális affektív zavar (SAD), amely egy olyan típusú depresszió, amely a napfény hiányából fakad. A hideg időjárás és a csökkent fényhatás negatívan befolyásolhatja a hangulatot, fáradékonyságot, szomorúságot és csökkent motivációt eredményezve.
  • Szorongás és feszültség: A téli hónapokban a szociális aktivitás csökkenése, a sötétebb nappalok és a hideg miatti bezárkózás szorongást és szociális izolációt okozhat, amely szintén hatással lehet a mentális egészségre.

4. Vérkeringés és idegrendszer

  • Vérkeringés romlása: A hideg hatására az erek összehúzódnak, ami csökkenti a véráramlást. Az alacsonyabb hőmérséklet csökkentheti az oxigénellátást, különösen az agy és a perifériás idegek területén. Ez a csökkent vérkeringés neurológiai tüneteket, például fáradékonyságot, szédülést vagy koncentrációs problémákat okozhat.
  • Végtagi zsibbadás: A hideg idő a perifériás idegek működésére is hatással lehet, és a végtagok zsibbadását, hideg érzést okozhatja, különösen azok számára, akik már idegrendszeri problémákkal küzdenek, például perifériás neuropátiával.

5. Kognitív funkciók

  • A hideg hatására az emberek gyakran kevesebb fizikai aktivitást végeznek, ami csökkentheti az agy oxigénellátottságát, és rontja a kognitív funkciókat. Ezenkívül a hideg és sötét hónapokban a depresszió és a szorongás növekedése szintén hátráltathatja a koncentrációt, a memória működését és a problémamegoldó képességet.

6. Az idegrendszer érzékenyebb működése

  • Az alacsony hőmérséklet az idegrendszert is érzékenyebbé teheti, és a külső hideg hatására megnövekedhet az idegesség, remegés és feszültségérzés. A hideg stresszreakciókat válthat ki, amelyek hosszú távon ronthatják az idegrendszeri állapotot.

Összegzés

A hideg időjárás a neurológiai állapotokat többféleképpen befolyásolhatja. Az izmok és ízületek fájdalma, a keringési problémák, a mentális állapotok romlása és a kognitív funkciók csökkenése mind olyan hatások, amelyek előfordulhatnak alacsony hőmérsékleten. A legfontosabb a megfelelő melegedés és a mozgás fenntartása, mivel ezek segíthetnek minimalizálni a hideg negatív hatásait.

Nagyon fontos az izmok, az erek és az idegek megfelelő működése, hiszen a test sok-sok funkciója támaszkodik ezeknek a működésére. A hideg hatására azonban az erek is összehúzódnak, és az izmok is görcsös állapotba kerülhetnek. Amikor odakint hideg van, a testünk nem minden esetben működik úgy, ahogyan kellene, vagy ahogyan azt szeretnénk.

Amikor hideg van és a testünk lehűl, olyan funkciók is mozgásba lendülnek, amelyeknek az a feladatuk, hogy szabályozzák a test belső hőmérsékletét. A test melegen tartását hivatottak szolgálni az izmok összehúzódásai. Ezek az izom-összehúzódások – sok esetben észre sem vesszük ezeket – segítenek melegen tartani a testünket. Viszont léteznek olyan betegségek és állapotok, amelyek befolyásolják ezeket az izom-összehúzódásokat. Például ha valakinek agyi bénulása van, vagy szklerózis multiplex nevű betegségben szenved, akkor az izmok nem tudnak megfelelően összehúzódni a testhő növelése érdekében. Ha össze is húzódnak ezek az izmok, később képtelenek lesznek a normális ellazulásra. Ennek hatására izommerevség alakul ki, ez hatással lehet az egyensúlyérzékre, ami pedig megnöveli az elesések és ezzel együtt a balesetek kockázatait.

Hideg hatására nemcsak az izmok, az erek is összehúzódnak, pontosabban összeszűkülnek. Ezt a folyamatot vagy állapotot nevezik érszűkületnek. Éppen ezért a hideg hatással van például a neuropátia nevű betegségre is. Ilyenkor ugyanis nem jut elegendő vér az idegekbe, ami fájdalmat és zsibbadást eredményez. A különböző neurológiai állapotokkal rendelkező emberek tehát nehezen tudják szabályozni a hőt, ennek következtében pedig a hipotermia kockázata nő meg. Ez az állapot vagy folyamat akár szívritmuszavarokat is okozhat.

A hidegnek más veszélyei is lehetnek. Egészséges emberek is ki vannak téve ezeknek a veszélyeknek, hiszen ha még nem is tudunk róla, lehetnek olyan egészségi problémáink, amelyek ezekhez az állapotokhoz vezethetnek. Nézzük is meg, hogy a hidegnek milyen negatív egészségügyi hatásai lehetnek.

A hideg érszűkületet okoz, ami megemeli a vérnyomást és a pulzusszámot is. Ez pedig nagy terhelést jelent a szív- és érrendszer számára, ami pedig szívrohamhoz vezethet. A hideg emellett sűríti a vért, ezzel is növelve a vérrögképződés kockázatait. Ez pedig nemcsak szívrohamhoz, hanem stroke-hoz is vezethet.

A hipotermia nagy problémát jelenhet, hiszen ez nagy kihívás elé állítja a szervezetet, hogy fenntartsa az átlagos, normál testhőmérsékletet. Ez megzavarhatja a neurológiai funkciókat, ezzel pedig fokozódhat a stroke kockázata. A szélsőséges hideg a szív stresszét is megnöveli.

Légzőszervi problémákat is okozhat a hideg időjárás, ami tovább súlyosbítja a krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD), illetve az asztmában szenvedő betegek tüneteit. A légzőrendszer terhelése pedig megnöveli a kardiovaszkuláris egészségi problémák kockázatait.

A szélsőséges hideg pszichológiai stresszt okoz a szervezetben, ez stresszhormonokat szabadít fel, ami hatással lesz az idegrendszerre és annak működésére. A folyamatosan fennálló stressz krónikus betegségeket, köztük szívbetegséget is okozhat.

Nincsenek megjegyzések