Amit a korpásodásról tudni kell
Előfordulhat, hogy a korpa hátterében makacs gombás fertőzés, vagy néha valamilyen súlyos megbetegedés áll - írja az otvenentul
Maga a korpa tulajdonképpen elhalt hámsejtekből áll, melyek a fejbőr megújulása során folyamatosan hámlanak. Normálesetben a korpa nagyon kicsi, ezért alig látható. Bizonyos körülmények között azonban nagyobb méretű lesz, szemmel jól látható részecskékké tömörödik össze, emiatt az érintettek nagyon zavarónak találják.
A felnőttek 10-20 százalékánál alakul ki látható korpa, leggyakrabban 20 és 40 éves kor között. Férfiaknál gyakoribb, mint nőknél. Gyerekeknél leginkább pubertáskorban fordulhat elő, de akkor is csak nagyon ritkán. A korpásodás többnyire szakszerűtlen hajápolás vagy fokozott faggyútermelés következménye. Kialakulhat azonban fejbőrbetegségek következtében, és súlyos betegségek kísérő tünete is lehet.
Milyen panaszokat okoz a korpásodás?
A korpa kinézetre nagyon változatos. Lehet egészen apró, száraz, lisztszerű, de előfordulhatnak akár lencse nagyságú, zsíros, sárgás formájúak is. A fejbőrről leválva ezek nagyon zavarók lehetnek. Az is nagyon kellemetlen az érintettek számára, hogy a korpa makacsul kitart, és sokszor nem múlik el, bárhogy próbálnak is megszabadulni tőle.
Ráadásul a korpával az alábbi kellemetlen tünetek is együtt járhatnak:
- a fejbőr viszketése;
- nagyon száraz vagy zsíros haj;
- fokozott hajhullás, vagy töredező haj;
- a fejbőr gyulladásai, látható piros foltok;
- egyéb testrészeken is száraz, korpás bőr (pl. térdhajlatban, könyökhajlatban).
Mit lehet tenni, hogy megszabaduljunk a korpától?
A recept nélkül is kapható korpaellenes szereknek a következő hatásaik vannak:
- feloldják a korpát (keratolytikum);
- csökkentik a túlzott mértékű faggyútermelést (antiszeborrheás hatás);
- gátolják a korpásodást okozó gomba növekedését és szaporodását (antimykotikum).
Mindezek mellett tudni kell, hogy korpásodás esetén a hajat csak langyos vízzel szabad mosni. Ezt követően alaposan le kell öblíteni, törülközővel óvatosan megtörölni, és levegőn hagyni megszáradni.
Ha ezek a szerek nem hoznak javulást, akkor az orvos vényköteles termék alkalmazását javasolhatja. Ide tartoznak a szisztémás antimykotikumok, azaz gombaellenes szerek, melyeket tabletta formájában kell szedni, ha a fejbőr kezelése önmagában nem elegendő.
Ha a hámpikkelyek leválása nemcsak a fejbőrre, hanem más testrészekre is kiterjed, az súlyos betegségre utalhat, például psoriázisra vagy atópiás dermatitisre. Az ilyen betegségeket bőrgyógyász kezeli.
További cikkek:
Forrás: Ötvenentúl.hu
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése