Így védd a szemed a naptól
A jó időben szemünknek is ugyanolyan védelemre van szüksége, mint bőrünknek, ha a szabadban tartózkodunk - írja az otvenentul
Ahogy itt a jó idő, egyre több időt töltünk a szabadban, így rövidebb vagy hosszabb ideig ki vagyunk téve a nap káros hatásainak is. A napsugárzás jelentős mennyiségű UV (UVA és UVB) sugarat tartalmaz, amelyek túl nagy mennyiségben károsíthatják a bőr szerkezetét. Nagyon fontos beszélnünk róla, hogy ezek a sugárzások nemcsak a bőrre, hanem szemünkre is lehetnek rossz hatással.
Csapás a szemnek
Az erős UV sugárzás – például a vízről visszaverődő fény – károsíthatja, megégetheti a szem felszínét, akárcsak a bőrt. Már rövid idő alatt is felléphetnek problémák, azonban ezek könnyen, maguktól meggyógyulhatnak, ellentétben azzal, ha hosszabb távon éri sugárzás a szaruhártyát. A napsugárzás káros hatásai életünk során a szemünkben is összeadódnak, és az enyhébb szemészeti problémák mellett akár lassan, észrevétlenül kialakuló súlyosabb betegségeket is okozhatnak.
Előfordulhat szaruhártya-gyulladás, amely rendkívül kellemetlen, emellett nagy fájdalommal jár. Bár gyorsan elmúlik, nem árt orvoshoz fordulni, nehogy visszamaradjon valamilyen károsodás. Ezenkívül kialakulhat még a kötőhártyát érintő, hosszabb időn át kialakuló betegség, a pterygium vagy kúszóhártya, de előfordulhatnak hályogok is.
Nap ellen szemüveg
Ahhoz, hogy szemünk egészségét megfelelően védjük, napszemüvegre lesz szükségünk. Nagyon fontos, hogy a napszemüveget mindenképpen megbízható helyen vegyük, ahol lehetőség van beméretni, milyen hatékonyan szűri ki a káros sugarakat. Erre szinte minden szaküzletben van lehetőség. Ez azért fontos, mert ha a szemüveg nem szűr kellőképpen, csak sötét a lencséje, akkor sokkal többet árt, mint használ. Annak érdekében, hogy ne hibázzunk, érdemes vásárláskor néhány szabályt betartani.
Az első és legfontosabb, hogy ellenőrizd, szerepel-e a szemüvegen a CE vagy az EN 1836 jelzés, amely azt jelenti, hogy megfelel az Európai Unióban érvényes szabályozásnak. Ezek a jelzések biztosítanak arról, hogy a napszemüveget bevizsgálták, és teljesen biztonságosnak, megfelelőnek találták.
Legyen feltüntetve rajta a kategóriaszám – 0, 1, 2, 3 –, amely azt jelzi, mennyire képes a lencse megszűrni a káros UV sugarakat. A 0 elégtelen szűrést jelent, a 3 pedig a teljesen megfelelőt.
A gyengébb szemüvegek általában nem minden sugarat szűrnek ki. Ha a legjobb minőségű, legjobban szűrő napszemüveget keresed, akkor az UV 400 jelzést kell figyelned. Ezek minden sugártól védenek.
Ha napszemüveget próbálsz, figyelj rá, hogy ne lásd benne másként a színeket, mint napszemüveg nélkül, mert az a látás romlásához vezethet. A jó formájú szemüveg úgy illeszkedik a fejre, hogy nemcsak a szemből, hanem az oldalról és felülről érkező sugarak útját is elállja.
A lencse sötétsége nem befolyásolja az UV szűrőképességet, ezért semmiképpen ne válassz túl sötét lencséjű szemüveget. A túl sötét szín kitágítja a pupillát, amely még inkább beengedi a káros sugarakat, és súlyos károsodásokhoz vezethet.
Miért jók bizonyos színű lencsék?
Ma már a napszemüveg része a divatos öltözködésnek, rendkívül sokfélét és sokszínűt lehet kapni. A divatba teljesen belefér, azonban egyáltalán nem biztos, hogy az extrém színű lencsék megfelelnek a célnak. Van azonban néhány szín, amely nagyon jó lehet bizonyos helyzetekben. A sárga például fokozza a kép élességét, ezért praktikus ködös időben, erős napsütésben viszont semmiképpen nem javasolt. A barna lencse valódi színeket mutat, erősíti a kontrasztot, és nyugtatja a szemet. A szürke a szem számára a legtermészetesebb szín, a zöld szemüveg pedig tompítja az erős fényt, de akár gyengébb fényben is kiválóan használható, mert nem sötétíti el a képet.
További cikkek:
Forrás: Ötvenentúl.hu
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése