Breaking News

Tetoválással is mérhető lesz a vércukorszint?

A San Diego-i California Egyetem nanomérnökei egy ideiglenes tetoválást teszteltek, amely olyan érzékelőt tartalmaz, ami képes a bőrsejtek közti folyadékban lévő glükózt érzékelni és kivonni, valamint annak mértékét meghatározni. Ez a rugalmas, könnyen hordható eszköz ígéretes előrelépés lehet a nem invazív glükózszint mérés megvalósítására, írja az orientpress.hu.


A diabétesszel élők számára nélkülözhetetlen eszköz a vércukorszint mérő, melyet naponta több alkalommal is szükséges használniuk – magyarázza dr. Bibok György diabetológus, a Budai Endokrinközpont főorvosa. A vérminta vételéhez jelenleg olyan eszköz van forgalomban, amellyel - egy tű segítségével - a beteg apró szúrást ejt az ujjbegyén, a vércukor szint mérését megelőzően. A betegek egy része idegenkedik az eszköz használatától, vagy munkájából adódóan nem mindig tud megfelelő időt, vagy helyszínt biztosítani a vizsgálat elvégzésére. Számukra lehet jó megoldás a kényelmetlenségek elkerülésére az említett új módszert használó eszköz jövőbeli bevezetése.

Az egyetem nanomérnöki részlegének kutatói által kifejlesztett készülék, jelen állapotában még nem képes a mért adatokat a beteg számára leolvashatóvá tenni, de az értékek számszerű megjelenítésén már dolgoznak az egyetem elektromos és számítógépes mérnöki részlegének szakemberei. A leolvasó Bluetooth segítségével majd valós idejű értékeket juttathat el a beteg kezelőorvosának, vagy az adatokat egy virtuális adatbázisban un. „felhőben" is tárolhatja. A kutatók dolgoznak még a tetoválás időtállóságának javításán - jelenleg egy napig képes a glükózszint mérésére – és a beteget terhelő kiadások minimalizálásán is.

Habár a fejlesztés még gyerekcipőben jár, az eddig elvégzett vizsgálatok az eszköz megbízhatóságát, az általa mért értékek pontosságát támasztják alá. A kutatók 7 nem diabéteszes nő és férfi segítségével mérték fel az eszköz használatával kapcsolatos véleményeket. A 20 és 40 év közötti résztvevők visszajelzése alapján viselése kényelmetlenséget nem okozott, csak néhányan számoltak be enyhe, a felhelyezést követő első 10 percben jelentkező bizsergésről. Mivel a bőrsejtek közötti területen a glükóz szint közel százszor alacsonyabb, mint a vérben, ezért különösen fontos szempont az eszköz megfelelő érzékenysége. Ezt az étkezések után kiugró cukorértékek mérésével ellenőrizték. A vizsgálat során, a magas szénhidrát tartalmú ételek elfogyasztását követően, az eszköz épp oly hatékonyan és pontosan mutatta a glükóz szint emelkedését, mint a hagyományos, az ujjbegyén vett vérmintával dolgozó készülék.

Dr. Bibok György szerint különösen fontos, hogy a cukorbetegek a kezelőorvossal egyeztetett időpontban, rendszeresen mérjék a vércukorszint értékét. Erre jelenleg a hagyományos vércukorszint mérő készülék biztosít lehetőséget. „A kutatásban bemutatott tetoválás még nem a közeli jövő, de valóban ígéretes lehet. A készüléknél még további fejlesztések szükségesek, és majd nagy esetszámú, cukorbetegen is végzett összehasonlító kontrollált tanulmány adhat reményt a használathoz"

A közelmúltban vált elérhetővé a telediabetológia, melynek segítségével az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból egy központi informatikai rendszer olyan táblázatokat, grafikonokat készíthet, melyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. Ha a beteg megosztja az adatokat a kezelőorvosával, az lehetővé teszi a megfelelő terápia választását, illetve a kezelés folyamatos nyomon követését, módosítását. Így tehát a gondozott cukorbetegek anyagcsere-állapotának naprakész ellenőrzését és a mindennapi élet orvosi segítségét adja a rendszer, mely segíti, hogy a közvetlen orvos-beteg találkozás közötti időszakban is kapcsolatban legyen a beteg a kezelőorvosával.

További cikkek: 

Forrás: Orientpress

Nincsenek megjegyzések