Megmutatjuk, miről árulkodik az arcbőröd!
Apró foltok vannak az arcodon? Vagy nagyobb, barnás foltok? Esetleg örökké piros az arcod? Jelentése van.
1. Fogamzásgátló tablettát szedsz vagy terhes vagy
A fogamzásgátló tabletta nagyszerű találmány, de összefüggésbe hozható a melasma nevű elváltozással: a bőr bizonyos részein túl sok melanin termelődik, ezért a bőr tónusa egyenetlenné válik, nagy, sötét, elszíneződött foltok keletkeznek az arcon. Sok minden okozhatja (napsugárzás, genetika, hormonális változások, bőrgyulladás, öregedés), de lehet, hogy a tabletta szedése áll a háttérben. Ugyanis olykor elegendő másfajta fogamzásgátló eszközre áttérni ahhoz, hogy az elszíneződés megszűnjön. Ez ekkor sem történik meg egyik napról a másikra, lehet, hogy egy-két évbe is beletelik. Másik lehetőség, hogy terhes vagy. Ugyanis a melasma gyakran jelentkezik terhes nőknél, ezért „terhességi maszknak” is nevezik. Ha emiatt alakul ki, a szülés után egy évvel már nyoma sincs - írja a Kiskegyed.
2. Gyakran iszol többet a kelleténél
Kipirulás és bőrpír gyakran figyelhető meg azoknak az arcán, állán, orrán és homlokán, akik rendszeresen isznak meg egy-két pohárka italt esténként. Ezen kívül elpattant hajszálerek, foltok és gennyes pattanások is kialakulhatnak a bőrön. Ez a rosacea nevű krónikus, gyulladásos bőrbetegség tünete, aminek pontos kiváltó okát nem tudni, de a gyakori alkoholfogyasztás egész biztos szerepet játszhat kialakulásában. Mint ahogy a túl fűszeres ételek fogyasztása, vagy a megerőltető edzés, a hideg vagy a túlzott stressz is. Tehát ha gyakran pirulsz ki, és a bőrpír sokáig megmarad vagy esetleg nem is tűnik el, tarts mértéket mindenben.
3. Túlzásba viszed a napozást, szoláriumozást
Biztosan tisztában vagy vele, hogy a napsütés öregíti a bőrt. A napsugarak hatására azonban nem csak a ráncok szaporodnak gyorsabban a kelleténél, a bőr pigmentsejtjei, a melanociták is túlzottan aktívvá válhatnak. Ennek következtében alakulnak ki a sárgás, barnás színű öregségi foltok – nem csak az arcon, de a dekoltázson, a kézfejen és az alkaron is. Ezek sajnos télen nem, vagy alig halványodnak. A túlzásba vitt napozás okozhat szeborreás keratózist is, amikor a bőrön barnás-szürkés színű, megvastagodott kinövés keletkezik. Végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni az arcon megjelenő új anyajegyeket, vagy a meglévők alakjának változását, ami a melanóma jele. Ha ilyet tapasztalsz, azonnal menj kivizsgálásra, nehogy túl késő legyen.
4. Gyógyszeres kezelés alatt állsz
Bár a láz- és fájdalomcsillapító, valamint gyulladáscsökkentő gyógyszerektől egy csapásra jobban leszel, a bőrödre is hatással lehetnek: kiütések jelenhetnek meg rajta. Az epilepsziára szedett gyógyszerek és az antipszichotikumok pedig a bőr elszíneződését okozhatják. Igaz, ezek többnyire ártalmatlanok, és a kezelés befejezésével rendszerint a tünetek is megszűnnek. Ha bármi ilyesmit tapasztalsz, beszélj orvosoddal, keressetek másfajta gyógymódot.
5. Nagyvárosban élsz
A környezeti ártalmak, mint a szmog, a füst és a légszennyezettség ugyanolyan káros hatással vannak a bőrödre, mint az UV sugárzás: öregítik. Vagyis hamarabb ráncosodsz és a bőrödön pigmentfoltok keletkezhetnek. Ez különösen nagyvárosokban figyelhető meg. Nem kell elköltözni, de figyelj oda a bőröregedés megelőzésére, az arcápolásra, valamint az antioxidánsokban gazdag táplálkozásra.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése