A gombás körömfertőzés akkor alakul ki, amikor gombák támadják meg a körmöt és a körömágyat. Ha a fertőzés kezdetben csak egy körmöt érint, kezelés hiányában könnyen átterjedhet a többi körömre is. Bár sokan úgy vélik, hogy a nem megfelelő higiénia a fő kiváltó oka, ez nem teljesen igaz, hiszen például a cukorbetegség is hozzájárulhat ennek a problémának a kialakulásához.

A gomba a meleg és nedves környezetet kedveli, tehát a gombás fertőzések kockázatát megnövelheti például a nyilvános zuhanyzók használata, az uszoda, a strand, ha nyáron zoknit viselünk a nagy melegben, de a szűk cipő viselése is fokozza a rizikót. A meleg, párás időjárás kedvez a gombák elszaporodásának, de akkor is elszaporodhatnak ezek a gombák, ha fürdést követően nem töröljük szárazra a lábujjainkat.

A körömfertőzésnek sok jele és tünete lehet: ha a köröm felszínén sárga csíkok jelennek meg, illetve a köröm felszínén is kialakulhatnak fehér és sárga foltok; a köröm megvastagszik és morzsalékossá válik; de az is a gombás fertőzés jele, ha a köröm elválik a körömágytól; illetve a súlyos gombás fertőzés jele, ha a körömnek kellemetlenné válik az illata.

Néhány otthoni természetes gyógymód is létezik a gombás fertőzés megszüntetésére. Az egyik módszer a szódabikarbóna alkalmazása. Keverjünk össze szódabikarbónát citromlével, majd kenjük be ezzel az eleggyel a fertőzött körmöt. Hagyjuk a körmön 20 percig, majd alaposan mossuk le.

A köröm sárga elszíneződése ellen nagyon hatékony lehet a citrom. Csepegtessünk néhány csepp citromot a körömre, hagyjuk hatni, majd mossuk le a körmünket.

A kókuszolajat is használhatjuk gombás körömfertőzésre, hiszen antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Vigyünk fel kókuszolajat a fertőzött körömfelületre. Naponta 4-5 alkalommal is megismételhetjük a kezelést.

A teafaolaj gombaellenes hatásokkal rendelkezik. Pár csepp teafaolajat keverjünk el néhány csepp hordozóolajjal, és kenjük be ezzel az eleggyel a körmöt. Naponta kétszer is megismételhetjük a kezelést.

Milyen módszereket alkalmazhatunk még, hogy megszűnjön a körmök gombás fertőzése?

Az egészséges táplálkozásnak kulcsszerepe van a körmök egészségének fenntartásában. Fogyasszunk olyan táplálékokat, amelyek gazdag forrásai az omega-3 zsírsavaknak, a sovány fehérjéknek, a vasnak.

Az egészséges körmök megőrzése érdekében a körmöket is hidratálni, ápolni szükséges.

A dohányfüst nemcsak a tüdő és más szervek egészségét rombolja, de a körmök állapotát is, mivel csökkenti a véráramlást, rontja a keringést. Ennek következtében is kialakulhat gombás körömfertőzés, illetve a nikotin sárgás színűvé színezi a körmöket.