🔥 Másnaposságra kávé? 7 tévhit a testünkkel kapcsolatban
Számos tévhit él a testünkkel kapcsolatban, amiket néha érdemes tisztázni.
Mit kell tenni, ha vérzik az orrunk? Tényleg elég lehet-e a négy órás alvás? Valóban több hőt veszítünk a fejünkön keresztül, mint máshol? Ilyen és ehhez hasonló tévhitek közül válogattunk.
Az agyunknak csak 10 százalékát használjuk
Ahogy a koponyánkban lévő sejtgyűjtemény lehetővé teszi számunkra a tudatosságot, az érzelmeket, a racionális gondolkodást és az öntudatot, az egyenlő a varázslattal. Már csak emiatt is meglepő, hogy elterjedhetett a köztudatban az a tény, hogy agyunknak mindössze 10 százalékát használjuk - írja a bien.hu.
Az agyunkról készült speciális felvételek alapján jól látszik, hogy az agy minden régiója használatban van a nap folyamán, persze nem egyszerre. A felvételek még nem tökéletesek, jelenleg képtelenség minden egyes agysejtet monitorozni, elvégre több milliárd van belőlük. Így nem tudhatjuk pontosan, hány aktív egy adott időpontban. Ugyanezen alapon azt sem lehet kimutatni, hogy csak minden tizediket használjuk.
Tekintettel arra, hogy a mítosz a 20. század elejére nyúlik vissza, egy olyan időre, amikor még nem volt megfelelő agyvizsgálat, a szám egyértelműen légből kapott, mindenféle mérési alap nélkül.
Jó ötlet orrvérzéskor hátradönteni a fejet
Az orrvérzés általában csak látványra veszélyes, valójában rövid ideig tart és kis mennyiségű vér távozik ilyenkor. Az elterjedt nézettel ellentétben egyáltalán nem javasolt ilyenkor hátradönteni a fejet. Miért is tennénk, hiszen attól nem áll el, cserébe viszont a vér könnyen hátracsoroghat a nyelőcsőbe vagy a légutakba. Ez rosszullétet, hányingert, de akár fulladást is okozhat.
Szintén nem javasolt lefeküdni vagy túlságosan előrehajolni. Inkább enyhén hajtsuk előre a fejet, két ujjal szorítsuk össze az orrot a porcos rész alatt. Közben lélegezzünk a szánkon és néhány perc múlva nézzük meg, hogy elállt-e már a vérzés.
A kávé segít kijózanodni
Szép is lenne, ha miután felöntöttünk a garatra, egy kávé elfogyasztásával túl is lendülhetnénk az ittassággal kapcsolatos nehézségeken. A tévhit oda vezethető vissza, hogy a kávé valóban segít a éberebbnek lenni. Ezen kívül azonban semmi egyéb nem történik velünk a kávé hatására. A kéz és láb koordinációja sem lesz jobb és az alkoholszonda sem fog kevesebbet mutatni.
Elég, ha csak napi 4 órát alszunk
Mindenkinek van egy ismerőse, aki azt mondja, napi 4 óra alvással tökéletesen megelégszik, nincs szüksége többre. Ahogy öregszünk, egyre kevesebbet alszunk és ez rendben is van így. Ám van egy minimális idő, amire szükségünk van, hogy a sejtjeink regenerálódni tudjanak és hosszú távon is egészségesek legyünk.
Az alvás elengedhetetlen fontosságú, olyan mint a levegő és a víz. Szakemberek szerint egy felnőtt embernek legalább hét óra alvásra van szüksége. A Pittsburghi Egyetem kutatásaiból kiderült, hogy valóban léteznek olyan emberek, akik genetikai okokból fizikailag is képesek beérni 4 óra alvással, de ez nagyon ritka. A többség sajnos mentális állapota miatt vagy a napközbeni ingerek miatt alszik olyan keveset, ami viszont nincs jó hatással az egészségére.
A legtöbb testhőt a fejünkön veszítjük el
Ez a mítosz valószínűleg az 1950-es évek tudományos kísérleteiből származó félreértelmezett információkon alapul, de arra jó, hogy télen a sapka viselésére emlékeztessen minket. Valójában egyforma arányban veszítünk hőt a bőrünk felületén, nincs különbség a testrészek között. Tény, hogy a gyerekek feje általában sokkal nagyobb a testük teljes felületéhez viszonyítva, ha így nézzük, ők valóban ott veszítik el a legtöbb hőt, körülbelül 30 százalékot.
Ha fázunk, megfázunk
Japánban végzett kutatások kimutatták, hogy egyes vírusok, amelyek megfázást okoznak, valóban aktívabbak és fertőzőbbek hideg időben. De ez még nem jelenti azt, hogy hidegben nagyobb eséllyel leszünk náthásak. A valódi kockázatot az jelenti, hogy érintkezünk-e közben olyan emberrel, aki beteg.
A tévhitet erősíti, hogy kutatások szerint hideg időben hajlamosabbak vagyunk közelebb állni egymáshoz, mint melegben, így könnyebben átjuthatnak ránk másoktól a vírusok, baktériumok.
Az egészséges fogak hófehérek
A köztudatban él egy kép arról, hogy a világítóan fehér fogak az egészség jelképei. Fogaink természetes színe azonban inkább sárgás, akkor is, ha teljesen egészségesek. Ez a téves meggyőződés sokakat késztet arra, hogy házi fogfehérítésbe kezdjenek, ami veszélyes is lehet. Fogaink természetes színe inkább sárgás, akkor is, ha teljesen egészséges. Az elfogyasztott étel, ital, illetve a smink, és a bőrünk színe azonban befolyásolhatja az árnyalatot.
Post Comment
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése