Divat

Jelentkezz az ingyenes Aerobix oktatóképzésünkre. A részletekért vedd fel velünk a kapcsolatot az ITT található jelentkezési lap kitöltésével.

Breaking News

Hogyan védekezzünk a fronthatások ellen

Időjárásunk meglehetősen szeszélyes: hol olyan tikkasztó meleg van, hogy még egészségesen is szívesen bújunk meg az árnyékban, hol pedig viharok, lehűlés, esős, borús időszakok tarkítják az idei nyarat. Összeállításunkkal abban szeretnénk olvasóink segítségére lenni, hogyan védekezzenek a szívbetegek a kánikulában, illetve a különböző frontok érkezésekor.

Az időjárás és a klíma biológiai jelentőségéről már Hippokratész is említést tesz. A pontosabb összefüggéseket azonban csak akkor kezdték felismerni a tudósok, amikor a sokéves megfigyelések rögzítése során kialakult a meteorológia tudománya. Ez a természettudomány gyűjti össze és rendszerezi az időjárásra és a klímára vonatkozó ismereteinket. A meteorológia alapjaiból fejlődött ki a meteorobiológia, ami az élő szervezetek és a meteorológiai tényezők összefüggéseivel foglalkozik. E tudomány fejlődésével párhuzamosan tudunk meg egyre többet az időjárásnak az emberi szervezetre gyakorolt előnyös és káros hatásairól.

Frontok jönnek, frontok mennek

Kétségtelen tény, hogy a frontok igen nagy megterhelést jelentenek az ember számára. Befolyásolják a keringést, az idegállapotot, a munkaképességet, a szellemi működést, a vegetatív idegrendszert. Ha valamely szervben vagy szövetben lappangó, kóros folyamat van, az fonthatásra fellángolhat. Az emberre a gyors időjárás-változások gyakorolják a legfőbb hatást. Ilyenek a különböző légtömegek határzónáinak, frontjainak átvonulásai, esetleg a környezetünkben való stagnálásuk. Az áramló légtömegek hőmérsékletétől függően beszélünk meleg-, illetve hidegfrontokról.

Régóta megfigyelt tény, hogy viszonylag állandó klímájú helyen az allergiások tünetei elmúlnak, míg ha olyan területre kerülnek, ahol a klímát gyakori frontbetörések jellemzik, rohamaik szaporodnak, betegségük súlyosbodik. Bár a meteoropatológiai adatok még nem teljesen egyértelműek, a tapasztalat azt bizonyítja, hogy melegfront idején a balesetek, embóliák, trombózisok, gyomorvérzések is megszaporodnak.

Az időjárás frontszerű változásai befolyásolják az egészséges szervezetű emberek életfunkcióit is, esetükben azonban ezek a változások a fiziológiás elmozdulás határain belül maradnak. Általánosan jellemző, hogy a nagy melegben gyakori a fejfájás és fáradékonyabbá válunk.

A hőség elsősorban a szívbetegeket viseli meg. A melegfrontot a levegő páratartalmának emelkedése és a légnyomás csökkenése kíséri: ezek a változások fokozzák a szimpatikus idegrendszer működését, hatására emelkedik a vérnyomás, fokozódik az anyagcsere. A szimpatikus aktivitás fokozódásának hatására megnövekedett keringési igényt a szívbetegek nehezen tudják kompenzálni, emiatt gyakoribbá válik a szívinfarktus, növekszik a keringési elégtelenség veszélye. Szívbillentyű-problémák esetén könnyebben jelentkezik fulladás, lábdagadás, látszólag indokolatlan fáradtság, melyek mind a fokozódó szívgyengeség tünetei. Szívbetegeknél gyakoribbá válik a ritmuszavar is. Melegfront érkezésekor emelkedhet a vérnyomás, míg ez tartós kánikulában az értágulati hatás miatt csökken.

Fontos tanácsok

– A ritmuszavar, szívinfarktus, trombózis, szívelégtelenség elkerülése érdekében kánikulában a szívbetegek tartózkodjanak árnyékos, hűvös, szellős helyen, és óvakodjanak a nagyobb fizikai megterheléstől.

– A trombózisveszély elkerülése érdekében célszerű alsó végtagi értornát végezni. Ez (akár ülő helyzetben) a térd ki- és behajlításával, bokakörzéssel, a lábfej mozgatásával elvégezhető. Jó hatású lehet a gyakori langyos lábfürdő is.

– Nem szabad a tűző napon tartózkodni. Különösen igaz ez azokra, akik fényérzékenységet fokozó szívgyógyszert szednek. Ilyenek egyes vízhajtók, az ACE-gátlók, a kalciumcsatorna-blokkolók vagy a vérzsírszintcsökkentő gyógyszerek.

– Gondoskodni kell a megfelelő folyadékbevitelről is. A nagy melegben a fokozott izzadás miatt csökken a szervezet káliumtartalma, ami ritmuszavart válthat ki. Ilyenkor fontos tehát a kálium, és mellette a magnézium pótlásáról is gondoskodni. Különösen igaz ez azokra a betegekre, akik a kálium ürítését fokozó vízhajtót szednek.

- A melegfrontra érzékenyeknél álmatlanság, nyugtalanság is felléphet, ami tovább rontja a keringés állapotát. Tanácsos enyhe nyugtató bevétele az éjszakai nyugalom helyreállítása érdekében – ez lehet recept nélkül kapható, gyógynövényalapú készítmény is.

Forrás: Szimpatika