Mitől fáj a térdem?
Ha minden lépésedet elviselhetetlen fájdalom kíséri, könnyen előfordulhat, hogy porckopásban szenvedsz. Győződj meg tüneteid okáról, és válaszd a leghatékonyabb kezelést!
Az artrózisnak is nevezett porckopás több mint egymillió embert érint Magyarországon. Az ötvenedik életév betöltése után a betegség esélye megsokszorozódik; a váll, a gerinc és a csípő is érintett lehet, ám leggyakrabban a térdízületi porcok kopása okoz kínzó panaszokat. A kezdeti, enyhébb fájdalom addig fokozódhat, hogy a járás és akár a cipőd felhúzása is komoly nehézséget okoz. Ne várd meg, hogy ilyen méreteket öltsenek tüneteid, hiszen bizonyítottan hatékony kezelésmódokkal visszanyerheted a fájdalommentes mozgás örömét.
Pusztuló porcszövet
Az egészséges mozgást, a csontok súrlódásmentes csatlakozását a csontvégek felszínét borító porcok biztosítják. A porcszövet úgy őrzi meg rugalmasságát, ha megfelelő a kollagéntartalma, és elegendő tápanyagot képes felvenni az ízületi folyadékból.
Az életkor előrehaladtával és bizonyos életmódbeli, környezeti hatásokra megváltozhat a porc szövetállománya. A sejtek anyagcseréje lelassul, csökken a vízmegkötő képesség. A kollagént lebontó enzimek mennyisége megnő, és az összetett folyamat hatására megkezdődik a porcok pusztulása. A levált porcdarabkák beágyazódhatnak az ízületet védő tokba, ilyenkor már gyulladásos jelenség is kialakulhat. A betegség körfolyamathoz hasonlít, hiszen a szabaddá vált csontfelszínek súrlódása tovább növeli a porcok károsodását.
Milyen tünetekkel jár a térdízületi artrózis?
- Mozgás hatására fokozódó fájdalom
- Hosszas mozdulatlanság után fellépő ízületi merevség
- Ropogó hang a térd mozgatásakor
- A láb elváltozása, O vagy X forma
- A járóképesség csökkenése
- A térd nyomásérzékenysége
A kezdeti jelek esetén feltétlenül fordulj kezelőorvosodhoz. A röntgenfelvétel segít kideríteni, valóban porckopás okozza-e a fájdalmas panaszokat. A meggyőző diagnózis után megkezdődhet a célzott terápia.
Kockázatok, veszélyek
Az artrózis kialakulásában több tényező is szerepet kaphat. Az öröklött hajlam hátterében olyan gének állnak, amelyek a porc ellenálló-képességét biztosító molekula lebontását okozzák. Az életkor önmagában is növeli a kockázatot, hiszen a sejtek öregedése a porcállományra is kihat. Több porcszövet pusztul el, mint amennyi újraképződik, s a felborult egyensúly egyenes út a porcelhaláshoz. Mivel mozgás és állás közben a legnagyobb terhelés a térdet éri, ezen a területen leggyakoribb a betegség.
Komoly kockázatot jelent a rendszeres testmozgás hiánya. A mérsékelt, folyamatos mozgás elősegíti a porcszövet tápanyagellátását, fokozza a sejtek anyagcseréjét. Így a kollagén mennyisége egészséges szinten maradhat, és a szövet kevésbé veszít rugalmasságából. Ám a túlzott terhelés is veszélyt rejt: a nem megfelelően végzett sporttevékenység vagy a teherbírásodat jelentősen meghaladó fizikai munka szintén a porcállomány leépüléséhez vezet.
A túlsúly a veszélyforrások élén jár, mivel ilyenkor jelentős többletsúly nehezedik a térdízületekre és a porcfelszínre. A hormonális változások is növelik az artrózis esélyét, mely emiatt a nők körében gyakrabban alakul ki. Egyes betegségek további rizikófaktort jelentenek, ilyen a fennálló diabétesz, a pikkelysömör, a köszvény és néhány csontvázfejlődési rendellenesség. Ha a hajlamosító tényezők rád is jellemzők, különösen figyelj a legapróbb jelekre.
Fájdaloműző megoldások
A porckopás kezelésének kulcsa a fájdalom és a gyulladás csökkentése. Kezelőorvosod beleegyezése mellett érdemes alkalmaznod a nem szteroid gyulladásgátló hatóanyagot tartalmazó készítményeket. Egyes változataik tabletta formájában szedhetők, míg a bőrfelületre kenhető zselé könnyen felszívódva nyújt gyors megkönnyebbülést. Mindkét megoldás mellett jelentősen mérséklődik a térdfájdalom, szabadabbá válik a mozgás. Amint kevésbé gátol a betegség a mindennapi tevékenységedben, a megelőző hatás is érvényesül. Minél jobban visszanyered mozgásképességedet, annál hatékonyabban védekezhetsz a további porckopás ellen.
Kiegészítő módszereket is kipróbálhatsz, melyek fokozhatják a gyógyszer és a külsőleg alkalmazott termékek hatását. Egyes táplálékkiegészítők hatóanyagai támogatják a porcállomány újraképződését, de étrended összetevői is lényegesek. Fogyassz kénben és szilíciumban gazdag táplálékokat, melyek elősegítik a porcok rugalmasságát és a szövetek ellenálló-képességét. A tojás, a lencse, a köles és a hagymafélék tartalmazzák legnagyobb mennyiségben ezeket a tápanyagokat.
A kezelés fontos része a mozgásterápia, ám feltétlenül szakorvos és gyógytornász javaslata mellett kezdj hozzá. A betegség súlyosabb esetében protézisbeültetésére kerülhet sor, hogy ismét szabadon mozoghassanak egymáson a csontvégek. Ezt azonban elkerülheted, ha időben felfedezed a porckopás figyelmeztető üzeneteit, és kitartóan követed a javasolt terápiát.
Forrás: Ötvenentúl.hu
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése