Breaking News

Hogyan lehet megelőzni a stroke-ot?

Szabálytalanul ver a szíve? Gyakran szédül? Úgy érzi, hogy hevesen ver a szíve? Kapkod a levegőért, mintha nem jutna elég oxigénhez? Ez esetben Önnek valószínűleg pitvarfibrillációja van, amelynek következtében ötször nagyobb a kockázata annak, hogy stroke-ot kapjon.
Hogyan csökkenthető a stroke kockázata?

Magyarországon évente 40-45 ezer ember szenved el stroke-ot, akiknek csupán négy százaléka részesül vérrögoldó kezelésben. Ennek egyik oka a késlekedés: a lakosság kis hányada ismeri a stroke tüneteit, későn hívják a beteghez a Mentőszolgálatot, nem kerülnek időben kórházba, és nem történik meg időben a vérrög feloldása vagy eltávolítása, mely jelentősen javítja a betegség kimenetelét.

A betegek száma folyamatosan nő, ezért fontos, hogy a lakosság tisztában legyen azzal, hogy melyek a hajlamosító tényezők, hogyan csökkenthető a stroke kockázata, mi a teendő stroke esetén és milyen súlyos szövődményekkel járhat ez az alattomos betegség.

Ma Magyarországon a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint mind népbetegségnek számítanak. A szív-érrendszeri megbetegedések, ezen belül is a stroke, első helyen szerepelnek a- halálozási okok között. Évente mintegy 13 ezren veszítik életüket agyi érkatasztrófa következtében, holott ez a szám a betegség korai felismerésével csökkenthető lenne, és jelentősen javítható lenne a stroke kimenetele, a betegek életminősége.

A lakosság megfelelő felvilágosítása érdekében a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Stroke Társaság elindította a "Szívvel a stroke ellen!" országos programját, aminek célja, hogy felhívja a figyelmet a pitvarfibrilláció (pitvari remegés, mely egy az időskorban előforduló jóindulatú szívritmuszavarok közül) és az ischaemiás stroke (agyinfarktus) betegségek összefüggésére és veszélyeire, hangsúlyozva a megelőzés és a kezelés korai megkezdésének jelentőségét, valamint a terápiahűség fontosságát - írja a Házipatika.

A megelőzéshez az egészségtudatos életmód mellett rendszeres szűrésre van szükség. Akut esetben azonban hívni kell a mentőket, hogy a beteg minél hamarabb megfelelő intézménybe kerülhessen, és ott megkezdhessék a kezelését. A pitvarfibrillációban szenvedő betegek esetében különösen fontos a stroke megelőzése, mert náluk ötször nagyobb esély van a stroke kialakulására.

A betegségük felismerése után, a stroke elkerülése érdekében folyamatos véralvadásgátló terápiára van szükségük. Ez szerencsére a mai fejlett orvostudománynak köszönhetően már egyszerűen, állandó vérvétel és rendszeres laboratóriumi ellenőrzés nélkül, szájon át beszedhető készítményekkel orvosolható, megkönnyítve a betegek életét.

Milyen tünetek és előjelek lehetnek segítségünkre a stroke kialakulásának felismerésében?

- Hirtelen fellépő féloldali végtaggyengeség, bénulás, ernyedt, zsibbadt arcfél (arcizmok, kar, láb bénulása az egyik testfélen)
- Hirtelen kialakuló beszédértési- vagy hangképzési zavar (afázia), szóformálási nehézség
- Hirtelen bekövetkező látászavar, kettős látás, látótér kiesés, látásvesztés
- Hirtelen egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok
- A térérzékelés hirtelen elvesztése, memóriazavar

Mit tegyünk, ha bizonytalanok vagyunk?

- Ha valaki bizonytalan, nem ismeri fel egyértelműen a stroke tüneteit, az alábbi egyszerű feladatokat kell elvégeztetni a beteggel és figyelni az eredményt.
- Mosolyogjon, vagy mutassa fogait! Arcának egyik fele ernyedt, aszimmetrikussá vált?
- Emelje fel vízszintesig mindkét karját! Lehanyatlik-e valamelyik keze?
- Ismételjen meg egy egyszerű mondatot! Összefolynak a szavai? Helytelenül ismétel? Nem talál egyes kifejezéseket?

Mivel a stroke nem fáj, hajlamosak vagyunk várni a tünetek elmúlását, ezzel veszélyeztetve a teljes felépülésünket, mi több saját életünket. Ha csak a gyanúja is felmerül a stroke-nak azonnal hívjuk a mentőket és mondjuk ki, hogy stroke-ra gyanakszunk!

Nincsenek megjegyzések