A szájszag titka
A kellemetlen lehelet ellen számtalan praktika, vegyszer és módszer létezik. Az igazi ok felszámolása viszont már egészségügyi probléma - írja az otvenentul.
A kellemetlen szájszag megöli az önbizalmat, megmérgezi a társas érintkezést, a munkahelyen és a magánéletben is számtalan problémát okozhat. Lehet átmeneti, egy sör vagy egy hagymás étel utáni probléma, amely néhány órára jelent csak gondot, és viszonylag könnyen felszámolható. A tartós szájszag viszont mindig valamilyen rendellenességre utal: egyszerűbb esetben otthon, a fürdőszobában kezelhető, komolyabb probléma esetén pedig valamilyen szakorvos hatáskörébe tartozik.
Szagos vészjelzés a testből
A kellemetlen szájszag tünete lehet például a torok, a garat vagy a mandulák gyulladásának, súlyosabb esetben akár garat környéki rákos megbetegedésnek is. Ennél gyakoribb ok viszont a gyomorszáj nem megfelelő „zárása”. Ilyenkor ugyanis a gyomor szaga érezhető a leheleten, amely nem űzhető el megfelelő szájhigiéniás megoldásokkal sem. Ez a probléma nem csupán a szájszagban érződik, további súlyos egészségkárosító hatása is lehet, minthogy a gyomorsav visszajuthat a nyelőcsőbe, kárt téve a nyálkahártyában. Az emésztőrendszer valamely részének gyulladása, esetleg fekély is szóba jöhet a makacs szájszag kapcsán, de egyéb, nem emésztőrendszerrel összefüggő okokat is diagnosztizálhat a szakorvos.
Jellegzetes acetonszag a kísérő jelensége a cukorbetegségnek, a vesebetegek pedig átható ammóniaszagot árasztanak. Ugyanilyen jellegzetes ismertetőjel a friss húsra vagy állati belsőségre emlékeztető szájszag, amely a májelégtelenség gyakori velejárója.
A kellemetlen szájszag kapcsán azonban nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni. Dr. Kiss Bertalan fogorvos szerint a kellemetlen lehelet leggyakrabban valamilyen szájhigiéniai, fogászati okra vezethető vissza, ezért ha makacs szájszaggal küzdesz, először is a fogorvost kell felkeresned. Amennyiben a fogorvosi rendelőben nem derül ki, mi a kellemetlenség oka, fordulj fül-orr-gégészhez, ha itt sem kapsz választ a kérdésedre, a belgyógyász jelenti a megoldást.
Harc a baktériumok ellen
A szájszag leggyakoribb és többnyire a fürdőszobában is orvosolható oka a szánkban keresendő. Mindenekelőtt tudni kell, hogy a szájhigiéniás és fogászati problémákért, így a szájszagért is egyes baktériumok a felelősek. Dr. Kiss Bertalan szerint egyszerűen is megfogalmazható a lényeg: a baktériumok az elfogyasztott ételek lebontásával termelnek olyan savakat, amelyek kikezdik a fogakat, így szuvasodáshoz vezetnek, valamint ínygyulladást okozhatnak. Ezek a baktériumok szükségesek az emésztéshez, ám „kordában kell tartani” őket, pontosabban fogmosással, szájápolással csökkenteni a csíraszámot. A rendszeres fogmosás mellett – mondja Kiss doktor úr – fontos a nyelv rendszeres tisztítása, hiszen a nyelv felszíne valójában egy állandóan elhaló és újratermelődő hámréteg, amely kiváló élőhely a baktériumok számára. A nyelvápolást akár fogkefével, akár külön erre a célra kapható nyelvkaparóval végezhetjük.
A szájüregben élő baktériumok elleni egyik természetes védekezést a nyál jelenti, főképp a baktériumölő hatású összetevői révén. Éppen ezért a csekély nyáltermelés, illetve a szájszárazság is elősegíti a baktériumok elszaporodását, így közvetetten a kellemetlen szájszag megjelenését is. A szájszárazságnak többféle oka lehet, leggyakrabban az alkohol- és kávéfogyasztás, a cigaretta, egyes gyógyszerek, illetve – például orrsövényferdülés esetén – a szájon át légzés. Amennyiben szájvízzel, illetve szájsprayvel próbálod kellemesebbé tenni a leheletedet, fontos, hogy ne alkoholtartalmú szereket használj. Ezek ugyanis átmenetileg elfedik ugyan a szájszagot, valójában azonban szárítják a szájat, így csak rontanak a helyzeten.
A baktériumok egy része az ételek lebontása során kéntartalmú anyagot termel, közvetlenül ezek a vegyületek okozzák a kellemetlen szagot. A szájszag mérésére szolgáló, úgynevezett haliméter is a kéntartalmú anyagok mennyiségét méri – ha belefújunk a „szondába”, számszerűsíti a szájszagunkat.
Egyes ételek, főleg a magas fehérjetartalmú táplálékok lebontása különösen nagy mennyiségű kénhidrogén-termeléssel jár, így a húsimádók fokozottan érintettek a kérdésben. Főleg számukra ajánlottak a cinklaktátot tartalmazó fogkrémek, melyek kimondottan a kénhidrogén-termelő baktériumokat semlegesítik.
Forrás: Ötvenentúl.hu
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése