Csuklik? Vigyázzon, súlyos bajt jelezhet
Lehet, hogy emlegetnek. Vagy túl gyorsan ittunk túl sokat - ez lehet vicces vagy kellemetlen, de általában gyorsan meg lehet oldani némi koncentrált légzéssel, citromlével vagy azzal, ha megijesztenek minket. Úgyhogy, mondhatnánk, a csuklás ártalmatlan. Kivéve, amikor stroke-ot jelez.
Azért mielőtt túlzottan megijednénk: a stroke-ot fájdalmas, szűnni nem akaró, krónikus csuklás jelzi, amely annyira rossz, hogy mentőt kell hívni miatta. Ez azonban nem magában, hanem más szimptómákkal együtt érkezik: mellkastájéki fájdalom, a teljes testre kiterjedő bénulás, ködös látás vagy ezek kombinációja kísérheti.
A csuklásrohamok azonban olyan erősek és olyan fájdalmasak ilyenkor, hogy gyakran elnyomják a testből érkező többi ingert. (Ezek a csuklások olyan stroke-ot jeleznek, amely az agy hátsó felében zajlik, nem annak felsőbb régióiban: ez pedig a nők esetében jóval gyakoribb. Hogy miért, arra a tudomány még nem tud kielégítő választ adni.)
Amikor ráadásul egy nő az ügyeleten vagy a kórházban megjelenik azzal a panasszal, hogy kontrollálhatatlanul csuklik, az egészségügyi dolgozók többsége elsőként nem stroke-ra gondol. Pedig ilyenkor minden perc számít: a vérrögoldó gyógyszereket a tünetek jelentkezésétől számított három órán belül tanácsos bevenni, ekkor képesek legjobban kifejteni hatásukat. Minél hamarabb veszi észre egy nő (vagy az orvosa) a stroke tüneteit, annál jobb.
Valószínűleg hallottunk már a stroke tüneteiről: az arc, kar vagy láb hirtelen fellépő érzéketlenségéről, a karok gyengeségéről, vagy a leggyakoribb tünetről, a hangképzés és beszéd nehézségéről - ha ezeket tapasztaljuk, azonnal hívjuk a mentőket. Érdemes azonban megjegyezni azon szimptómákat is, amelyek ezek mellett léphetnek fel és csak nőknél észlelhetőek: ezek a csuklás, a mellkasi fájdalom, a teljes testre kiterjedő bénulás és az igen erős fejfájás. Érdemes ezekre is figyelnünk - a stroke miatt bekövetkező halálesetek 60 százaléka ugyanis a nők körében történik.
Forrás: Prevention.com