Mit árulnak el rólunk a ruháink? Öltözködés és személyiség
A régi időkben, amíg az öltözködést a társadalmi szabályok korlátok közé szorították, nem árulkodott olyan nagyon egy ember személyiségéről a ruhája, mint ma. A társadalmi státuszt, vagyoni helyzetet jelezte ugyan, de a személyiségjegyeket már kevésbé. Régen a ruházatnak az volt az elsődleges szerepe, hogy melegen tartson, védjen esőtől, hótól, egyszóval a túléléshez kellett. Ma azonban inkább a státuszunkat és önmagunkat fejezzük ki vele, hiszen azonnal le lehet mérni, milyen egyéniség valaki, pusztán abból, hogy mit vesz fel, sőt, még az anyagi helyzetére is következtetni lehet. Ezért az öltözködési stílust és az általa közvetített üzenetet nem szabad alábecsülni. Nem véletlen, hogy számos pszichológiai kutatás is foglalkozott a kérdéssel. Az alábbiakban a legérdekesebb aspektusokat vesszük szemügyre.
Gyakran öntudatlanul ahhoz a ruhához igazítjuk a viselkedésünket, amely éppen rajtunk van. Így ha tegyük fel vidám, színes, mintás ruha van rajtad, jó eséllyel egész nap mosolygósabb leszel. A fekete vagy sötétkék színekhez azonban ünnepélyesebben viselkedünk, különösen ha alkalmi viseletről van szó.
A színek olyan fontosak, hogy még azt is befolyásolják, mennyire látunk vonzónak valakit. Volt egy kísérlet, melynek során különböző színű ruhákban fotóztak le embereket, aztán megkérték a résztvevőket, hogy jelöljék be, kit mennyire tartanak vonzónak. Kiderült, hogy a ruha színe hatással volt a férfiakra, amikor rangsorolták mind a nőket, mind a többi férfit vonzerő alapján. Legvonzóbbnak a pirosba öltözött embereket látták (ezt az eredményt egy másik kutatás is megerősíti, melyből kiderült, hogy a piros felsőrészt viselő pincérnők a férfi vendégektől több borravalót kapnak, mint azok, akik más színeket hordanak). Érdekes módon a nők ítéletét viszont nem befolyásolta a ruházat színe.
Hogyan befolyásolja a párválasztást az öltözködés?
Akárcsak egy páva, amikor kiterjeszti a farktollait, az ember is nagyon jól tudja, mit kell felvennie, ha vonzani akarja a másik nemet. A legtöbb nő szexisebben öltözik, ha hódítani akar, de a férfiak is nagyobb gondot fordítanak a külsejükre. Ha valaki fel akarja hívni magára a figyelmet, erre az öltözködés az egyik legjobb eszköz, de ha el akar tűnni, azt is könnyen megteheti (gondoljunk az egyenruhákra!).
Joseph Benz, a University of Nebraska professzora írt egy tanulmányt, mely azt vizsgálta, milyen módon csapjuk be öltözködésünkkel a potenciális partnert egy randi során. Mindkét nem félrevezeti egy kicsit a másikat, csak különböző okokból. A férfiak igyekeznek olyan öltözködési stílust választani, amely azt sugallja, milyen jó anyagi helyzetben vannak, vagy mennyire készek elköteleződni, egyszóval a biztonságérzetet próbálják sugalmazni, amit a nők keresnek. A nők ellenben a saját testképükkel kapcsolatban próbálják elhitetni, hogy jobb a helyzet, mint a valóságban. Időnként túlzásokba is esnek, hogy vonzóbbnak tűnjenek. A ruházat tehát fontos eleme a hódításnak, és fontos szerepet játszik abban, hogy sikerüljön a legszebb arcunkat mutatni a másiknak.
Bizonyára sok nőtársam ismeri az érzést, amikor felöltözünk egy csinos ruhába, és pusztán ettől jobb hangulatunk lesz. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok a nők, akik depresszívek, szomorúak, szívesebben hordanak bő pólót és farmert, esetleg melegítőt vagy pulóvert. A boldog, pozitív energiával teli nők viszont szoknyába vagy egyberuhába öltöznek, és ékszert is feltesznek, egyszóval több gondot fordítanak a megjelenésükre (talán azért, hogy kifejezze örömteli hangulatukat). Ez a fiatal és az idősebb nőkre egyaránt igaz, a huszonévestől a hatvanasig. Egy tanulmány szerint a nők 73 százaléka néhány havonta vesz valamilyen új ruhát, és 96 százalékuk hisz abban, hogy az öltözetük megszabja, mennyire érzik magukat magabiztosnak.
A ruhák és a hangulat közti összefüggés arra látszik utalni, hogy érdemes akkor is olyan ruhát felvennünk, amit jó hangulatban hordanánk, ha igazából nincs jó kedvünk. Tehát ne a hangulatunk alapján válasszunk ruhát, hanem öltözzünk csinosan, és jobb kedvünk lesz! Karen Pine, a University of Hertfordshire professzora azt is hozzátette, hogy a farmertől lehangoltak, szomorúak leszünk, ezért a nőknek el kéne gondolkodniuk azon, hogy elhagyják a farmert a ruhatárukból. „Ráadásul farmerben nem is néz ki jól mindenki – mondta. – A farmerek sokszor rossz szabásúak és nem illenek a viselőjükhöz. Ezért a farmer azt az üzenet közvetíti, hogy aki hordja, azt nem nagyon érdekli a külseje. Márpedig a depressziós, rosszkedvű emberekre jellemző, hogy nem érdekli őket, hogy néznek ki, hiszen nem akarnak kitűnni a tömegből."
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése