Divat

Jelentkezz az ingyenes Aerobix oktatóképzésünkre. A részletekért vedd fel velünk a kapcsolatot az ITT található jelentkezési lap kitöltésével.

Breaking News

A málna bőrre, hajra és egészségre gyakorolt jótékony hatása 17 pontban

A málna állítólag Észak- és Kelet-Ázsiából származik, de mára az egész világon elterjedt. A málna többféle színben is megtalálható, lehet fekete, lila, piros, narancssárga, aranyszínű és fehér is. A málna a legnépszerűbb bogyótermés a világon.
A málna számos fajtájával találkozhatunk a világ különböző pontjain, de a legelterjedtebb mégis a piros színű málna, amely az európai és az amerikai málna keresztezéséből jött létre. A kultúrnövény változatától függően a málna íze lehet édes vagy savasabb is.

A málna felhasználása:

A málna fogyasztható nyersen, frissen vagy dzsemként, lekvárként és málnaléként.
•    A szárított málna élelmiszerboltokban megtalálható termék.
•    A málnakivonatot ételek és italok ízesítéséhez használják.
•    A málna leveleiből gyógynövénytea készíthető.
•    A piros málna természetes színt ad az ajkaknak és z arcnak.

A málna tápanyagértéke:
A málna nagy mennyiségben tartalmaz antocián pigmenteket, amelyek természetes antioxidánsok. A málna ezenkívül kiváló C-vitamin-, mangán-, réz- és vasforrás. Mérsékelten tartalmaz különböző polifenolos vegyületeket, mint a quercetinsav, galluszsav, cianád, katekin, kaempferol és szalicilsav.
A málna egészségre gyakorolt jótékony hatása
A málna nem csak finom, de olyan tápanyagokkal is rendelkezik, amelyek jó hatással vannak az egészségre. A málna gazdag vitaminokban, rostokban és fitovegyületeket tartalmaz, amelyek természetes antioxidánsok.
1. Megakadályozza a rák kialakulását:
Állatokon végzett kutatások szerint a málna fogyasztásával olyan rákok kialakulása akadályozható meg, mint például a mell-, méhnyak -, vastagbél- és prosztatarák, mivel a málna megakadályozza a rákos sejtek osztódását és tumorrá alakulását. A málnában található fitovegyületek fontos szerepet játszanak a stressz és gyulladás csökkentésében, valamint gátolják a rákos sejtek osztódását. Ezenkívül a málna az öregedéséi folyamatot is lassítja.
2. Regenerálja a pigmenteket:
Mivel a málna sok antioxidánst tartalmaz, ezért védi a szemet, méghozzá azon belül is regenerálja a pigmenteket. A nagy mennyiségű antioxidáns azonban a rák és a szívbaj ellen is hatásos.
3. Gyulladásgátló hatású:
A málna megelőzi a sejtmembránok és más részecskék károsodását, így lassítja a gombák és baktériumok növekedését a szervezetben. Anti-hisztaminos hatása miatt csökkenti az allergiás reakciókat, illetve a lázat, a hasmenést, jó hatással van a húgyhólyagra, valamint megakadályozza a húgyúti fertőzéseket.
4. Segít a fogyásban:
A málna fogyasztása sokféleképpen segít az egészséges fogyásban. Mivel gazdag oldható rostokban, ezért teltségérzetet kelt a gyomorban, és megakadályozza, hogy az ember túlegye magát. A gyümölcsben lévő szénhidrátok lassan oldódnak fel a szervezetben, ezért a vércukorszint nem nő meg és nem esik le hirtelen, ezért kontrollálható az éhség és a falásrohamok. A málnában kevés a kalória, ezért könnyedén lehet vele fogyni.
5. Elhízás:
A rheosmin a málnában található keton vegyület. A málna ketonjai felelősek a zsírsejtek anyagcseréjének felgyorsításáért, mivel bizonyos zsírsejtekben növelik az enzimaktivitást, az oxigénfogyasztást és a hőtermelést. Mivel serkenti a zsírsejtek anyagcseréjét, a zsír kevésbé rakódik le a sejtekben, ehelyett a szervezett a már elraktározott zsírt használja fel. A zsírsejtek anyagcseréjével csökken a gyulladást okozó molekulák száma is, amelyek a zsírsejtek által jönnek létre.
6. Egészséges szövetek és vérerek:
A málnában lévő C-vitamin fontos a sejtek növekedéséhez és regenerálásához. Arra serkenti a szervezetet, hogy regenerálja a bőr, a csontok, az ínszalagok és a vérerek sejtjeit.
7. Mangán:
A málnában sok mangán található. Ez az ásványi anyag építi fel a szuperoxid dismutáz vegyületet, ami a szabadgyökök elleni harcban segíti a szervezetet. Ezenkívül csökkenti a menstruációt megelőző tüneteket, fejleszti a csontokat, csökkenti az ízületgyulladást és védi a „jó” koleszterint a szervezetben.
8. Szabályozható vele a cukorbetegség:
A málnának alacsony a glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy a szénhidrátok lassan bomlanak le, így a vérbe is lassabban, kevesebb cukor kerül. Így pedig a szervezetnek kevesebb inzulint kell termelnie. A málna így csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
9. A málnalevelek:
A málnalevelekből készített teával szabályozható a menstruáció, enyhíthetőek a görcsök és nagyobb az esélye a teherbe esésnek, illetve a tea megindítja az anyatejet. A levelekkel kezelhető a fájó torok és különböző emésztési gondok. A tea serkenő hatással van a szaporítószervekre.
A málna bőrre gyakorolt jótékony hatása
10. Gazdag antioxidánsokban:
A málnában nagyon magas az antioxidáns szint. Közismert tény, hogy az antioxidánsok lassítják a bőr öregedését. Talán meglepő, de a málna tízszer annyi antioxidánst tartalmaz, mint a paradicsom.
11. Gyönyörű arcszín:
A piros málna antociánt tartalmaz, egy olyan tápanyagot, amely a fiatalos bőrért és a gyönyörű arcszínért felel. Az antociántól lesz a málna szép piros, és ugyanilyen hatással van az arcszínre is. Ezenkívül az antocián a baktériumok és a gomba ellen is felveszi a harcot a szervezetben.
12. Feszesíti a bőrt:
A piros málna levelei bőrfeszesítő tulajdonságokkal rendelkeznek, illetve összehúzzák és meg is emelik a bőrt.
13. Kezelhető vele a bőrkiütés:
A málna magjai nagy mennyiségben tartalmaznak omega-3 és omega-6 zsírsavat. Ezekkel az anyagokkal kiválóan kezelhetőek az olyan bőrproblémák, mint a bőrkiütés és a pikkelysömör.
A málna hajra gyakorolt jótékony hatása
14. Hajhullás:
A málna tele van B-vitaminnal, ami akkor a leghasznosabb, ha valaki egészében szeretné a haját ápolni: csökkentené a hajhullást, az őszülést és serkentené a hajnövekedést.
15. Hajnövekedés:
A málna folsavat tartalmaz, amely kiválóan serkenti a haj növekedését.
16. Fényes haj:
A málna gazdag biotinban, ami szép fényessé teszi a hajat.
17. Egészséges fejbőr:
A málnában jó sok C-vitamin található, ami az egészséges fejbőr kialakulásához járul hozzá.
A málna kiválasztása:
1. Mindig keresse a friss és teljesen érett málnákat, mivel a málna leszedés után nem érik tovább.
2. A nagy szemű, kissé puhagyümölcsöt keresse.
3. A málna színével kapcsolatban: minél sötétebb a szín, annál jobb. A sötét szín ugyanis arra utal, hogy a málna már elég érett.
4. Igyekezzen bio-málnát vásárolni, ha van rá lehetősége.
5. Ne vásároljon túlérett gyümölcsöt.
6. Ha lehetséges, kerülje a dobozban árult málnát a boltok polcain. Ha mégis így vásárolna, nézze meg, hogy a málnát nem csomagolták túl szorosan, mivel az összetörheti a szemeket.

A málna tárolása:
1. A megvásárolt málnát 2-3 napon belül fogyassza el.
2. A málna gyorsan romlani kezd, ezért amint hazaért, tegye hűtőbe. Így csökkentheti a málna által termelt széndioxidot, és így a romlási folyamat is lelassul.
3. Ha vízzel érintkezik, a málnánál azonnal megindul a rothadási folyamat, ezért a málnát ne mossa meg tárolás előtt.
4. A hűtőben tárolt málna tovább eláll.
5. Mindig győződjön meg róla, hogy a málnák között nincs rothadt. Ha talál egyet, vegye ki a többi közül, mivel a rothadás átterjedhet.
6. Tárolás előtt ne távolítsa el a málna szárát.
7. A málnaszemeket szórja ki egy tálra, majd fedje le papírtörlővel. Ezután becsomagolhatja műanyag fóliával.
8. A málnát egy rétegben tárolja, ne halmozza fel a tálon, mivel akkor a málna gyorsabban rothadni kezd.

Ha a fenti tanácsokat követi, a málnát legalább 2 napig tárolhatja.
Fogyasztási tippek:
1. A málna legjobb frissen.
2. Jól mossa meg a szemeket fogyasztás előtt.
3. A málnát akár gyümölcssalátához is hozzáadhatja.
4. Vagy beleszórhatja a reggeli müzlibe is.
5. Adjon málnát natúr vagy vaníliás joghurthoz. Ízlés szerint belekeverheti, vagy csak egyszerűen a joghurt tetejére szórhatja.

A málna az egyik legízletesebb gyümölcs. Alább található néhány ötlet és tipp, hogy fogyaszthatja a málnát.

Málnás turmix:

Hozzávalók:
•    Fél csésze (friss vagy fagyasztott) málna
•    Fél csésze joghurt
•    Egy csésze narancslé
•    Egy banán
•    Méz ízlés szerint (választható)

Elkészítés:
Keverje össze a hozzávalókat és készítsen belőlük turmixot. Fogyaszthatja desszertként vagy reggeliként is. Ha szeretné, ízlés szerint adhat hozzá mézet, ha szeretné a turmixot édesebbé tenni.

Málnaszósz:

Hozzávalók:
•    Két csésze málna
•    Fél csésze víz
•    ¾ csésze cukor
•    2 evőkanál kukoricaliszt

Elkészítés:
Egy turmixgépben törje össze a málnát, majd öntse egy serpenyőbe és adja hozzá a vizet, majd a cukrot és a kukoricalisztet is. Várjon egy kicsit, és kezdje melegíteni a keveréket, de közben folyamatosan kevergesse. Amint forrni kezd, rövid ideig párolja közepes tűzön. Vgül zárja el a tüzet és hagyja a szószt kihűlni, legvégül szűrje le. A málnaszószt fogyaszthatja joghurttal, fagylalttal vagy akár palacsintával is.

Málnás-csokoládés kehely

Hozzávalók:
•    Málna
•    Csokoládédarabos fagylalt
•    Csokoládédarabok
•    Kókuszos keksz
•    Pirított mandula

Elkészítés:
Vegyen elő egy magasabb poharat. Helyezzen az aljára néhány szem frissen mosott málnaszemet, majd adjon hozzá egy kanál fagylaltot. Törjön össze néhány kókuszos kekszet és szórja a fagylalt tetejére. Ismételje meg a lépéssort. Végül szórjon a tetejére egész málnát, mandulát és csokoládédarabokat. Ez a fagylaltkehely nem csak a gyerekek, de a felnőttek kedvence is lesz majd.

Nincsenek megjegyzések